Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İstihdam Verilerinin Ardından Fed Faiz Artırım Kararı Alacak mı?

ABD’de istihdam 242 bin artarak piyasa beklentilerinin üzerine çıktı. İyimser veriler üzerine FED’in faiz artırımı hakkında farklı yorumlar geldi;
İstihdam Verilerinin Ardından Fed Faiz Artırım Kararı Alacak mı?
Son Güncelleme: 
Yorum

Bilindiği üzere 15-16 Mart tarihleri arasında yılın ikinci ABD Merkez Bankası (FED) toplantısı gerçekleşecek. Piyasaların gözleri ise gerçekleşecek olan Fed toplantısına çevrilmiş durumda. Fed toplantısını etkileyecek en önemli madde ise geçtiğimiz gün ABD’de açıklanan tarım dışı imalat verileri olacak. Ekonomistlerin beklentileri tarım dışı sektörler için 195 bin seviyesindeydi. Ancak açıklanan resmi verilere göre tarım dışı sektörler geçtiğimiz ay 242 bin kişiye istihdam imkânı yarattı. Açıklanan resmi verilerin ekonomistlerin beklentilerinin üzerinde olmasıyla, piyasalar Fed’in bu ayki toplantısında yeni bir faiz kararı alıp almayacağına odaklandılar. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yılın Aralık ayında Fed, faiz artırımına gitmiş ve önümüzdeki dönem içinde kademeli olarak faiz arttırabileceğini söylemişti. Dün açıklanan tarım dışı istihdam verilerinin ardından ise bugün ekonomistler, Fed’in nasıl bir politika izleyeceğiyle ilgili olarak önemli açıklamalar yaptılar.

“Nisan ayında faiz artışı gelebilir”

Stamford RBS Üst Düzey Ekonomisti Kevin Cummins, Fed’in izleyeceği yol haritasıyla ilgili görüş bildirdi. Cummins yaptığı değerlendirmede, Fed’in bu ay içerisinde gerçekleşecek olan yılın ikinci toplantısında bir faiz artırımına gitmesini beklemediğini söyledi. Bu ay faiz artışı için erken olabileceğini belirten Cummins, Fed’in adım atmaktan kaçınacağını vurguladı. Nisan ayında gerçekleşecek olan toplantıda Fed’in yeni bir faiz artırımına gidebileceğini belirten Cummins, dün açıklanan tarım dışı istihdam verilerinin etkileriyle faiz artış ihtimalinin arttığını ifade etti.

“Eylüle kadar faiz kararı gelmeyecek”

Oxford Economics Ekonomisti Kathy Bostjancic, istihdam verilerinin ardından açıklamalarda bulundu. Bostjancic yaptığı değerlendirmede, dün açıklanan verilerde düşük ücret artışlarının önemli olduğunu belirtti. Açıklamalarının devamında ise Bostjancic, düşük veriler sonrası Fed’in bu ay ve önümüzdeki ay gerçekleşecek olan toplantılarda yeni bir faiz artırım kararı almayacağını dile getirerek, en erken faiz kararının Eylül ayında gerçekleşebileceğini ifade etti.

“Resesyon endişeleri azaldı”

BMO Capital Markets üst düzey ekonomisti Sal Guatieri, Fed’in nasıl bir yol izleyeceğiyle ilgili olarak görüş bildirdi. Guatireri yaptığı değerlendirmede, dün açıklanan istihdam verilerin oldukça güçlü olduğunu belirterek resesyon endişelerinin azalacağını söyledi. Açıklamalarının devamında ise Guatireri, istihdam verilerinin ardından Fed’in sıkılaştırma politikasına devam edeceğini ve yeni bir faiz kararının ufukta görünmediğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar