Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İspanya’da İşsizlik Oranı İlk Çeyrekte %14,4’e Yükseldi

Covid-19 pandemisinden en çok etkilenen ülkeler arasında ilk sıralarda yer alan İspanya’da, alınan önlemlerin ve ekonominin kapanmasının etkisiyle işsizlik rakamları yükseldi.
İspanya’da İşsizlik Oranı İlk Çeyrekte %14,4’e Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

23 bin 822 can kaybı ve 232 bin vaka ile koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerden biri olan İspanya’da, son açıklanan rakamlar salgının hız kestiğini gösteriyor. Worldometer verilerine göre ülkede şu ana kadar 123 bin 903 kişi tedavi olup sağlığına kavuştu.

İspanya’da en az vaka bildirilen gün 1536 ile 21 Nisan oldu. Ölümlerin de hız kestiği ülkede 18 Nisan’dan bu yana belirgin bir düşüş hakim. 14 Mart’tan bu yana kısıtlamaların olduğu ülkede işsizlik oranı da artış gösterdi.

İspanya’da yılın ilk çeyreğinde işsizlik oranı %14,41 oldu.
İspanya İşsizlik Yükseldi
Kaynak: Trading Economics

Reuters anketine katılan analistler bu oranın %15,6 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyordu. Son açıklanan verilere göre ülkedeki işsizlik oranı Şubat ayı itibarıyla %13,6’ydı. 2019 son çeyreğinde ise %13,8 açıklanmıştı.

Ancak Amerika Birleşik Devletleri ve İtalya’dan sonra en fazla ölümün yaşandığı ülke olan İspanya’da, koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirler nedeniyle işsizlik oranı artış gösterdi. Açıklanan verilere göre %15,6’lık piyasa beklentinin altında %14,41 gelse de, önümüzdeki aylarda bu oranın artmasından kaygı duyuluyor.

Söz konusu dönemde işsiz sayısı 121 bine tekabül eden %3,79’luk artışla 3,31 milyona ulaştı. %1,43 azalan istihdam 19,68 milyona geriledi. 285 bine denk gelen bu düşüşün, 2013 yılından bu yana gerçekleşen en büyük istihdam kaybı olduğu belirtiliyor.

İspanya Merkez Bankası tahminlerine göre salgın hastalık nedeniyle işsizlik oranı bu yıl %21,7’ye çıkabilir. 1976 ve 2020 yılları arasındaki işsizlik oranlarına baktığımızda en yüksek %26,94, en düşük %4,41 seviyelerinin gerçekleştiğini görmekteyiz.

Banka daha önce yaptığı açıklamada, koronavirüsün 2020 yılında ekonomiyi %13,6 daraltacağını öngörmüştü. Ülke ekonomisi yılın ilk çeyreğinde %4,7 oranında küçüldü. Salgının durumuna bağlı olarak ekonomideki toparlanmanın da yavaş olması bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu