Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İspanya İmalat Ekonomisinin Sağlığı 14 Yılın En İyisine İşaret Etti

İspanya'da imalat sektörünün sağlığını gösteren PMI verisi, Aralık 2006'dan bu yana görülen en yüksek rakamı kaydetti.
İspanya İmalat Ekonomisinin Sağlığı 14 Yılın En İyisine İşaret Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

İspanya’nın imalat ekonomisi, Mart ayında talepte görülen güçlü yükselişten faydalandı. Üretim 2017 yılının sonundan bu yana görülen en güçlü seviyeye yükselirken, güven 3 yılın en yükseğine ulaştı.

İspanya imalat ekonomisinde şirketler iş yükünün üstesinden gelmek için mücadele gösterirken, istihdamın 5 ay içinde ilk kez arttığı gözlendi. Girdilerin teslimatındaki gecikmelerin ise giderek artması ve girdi için ödenen fiyatların son 10 yılın en güçlüsüne ulaşmasıyla şirketlerin bazı zorluklarla karşı karşıya olduğu görüldü.

Ülkenin imalat performansının bileşik tek rakamlı göstergesi olan IHS Markit İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi Mart’ta 56,9’ya yükseldi.
İspanya İmalat PMI - Mart 2021
Kaynak: IHS Markit

Şubat ayında 52,9 seviyesinde gerçekleşen İspanya İmalat PMI manşet verisi, Aralık 2006’dan bu yana görülen en yüksek rakama işaret etti. PMI Mart ayı boyunca hem üretim hem de yeni siparişlerdeki artıştan etkilendi.

İspanya’da ekonomik görünüme güven, firmalar tarafından hem yurt içi hem de yurt dışı talebi desteklediklerini gösterdi. Yeni ihracat siparişleri ise Şubat 2018’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Şirketlerin stokları yenileme arzusu ve iş yükleri için olumlu tahminler, Şubat 2018’den bu yana satın alma faaliyetlerinde görülen en büyük artışın sağlanmasına da yardımcı oldu. Ürün kıtlığı ve teslimat zorlukları ise Mart’ta fiyatları artırmaya devam etti. Girdi fiyat enflasyonu, 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Son olarak ülkede iyimserlik, 2018’in başından bu yana en iyi seviyeye yükseldi. Artan genel iş yükünün yanında güvendeki iyileşme, istihdamdaki artışı açıkladı ve beş ay sonra ilk kez personel sayısında iyileşme gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu