Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ISGYO ve AKBNK Bilançoları Beklentiyi Aşarken ANHYT Geride Kaldı

Bilanço dönemi baş gösteriyor. 2018 yılı son çeyrek bilançolarının beklentiler üzerinde gelmeye devam etmesi hisse senetleri yansıması ve öngörülenin altındaki mali tablolar ile ayrıntılarının incelenmesi şöyle;
ISGYO ve AKBNK Bilançoları Beklentiyi Aşarken ANHYT Geride Kaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD şirketlerindeki bilanço açıklamarı devam ederken Türkiye şirketlerinde yeni başlayan açılama döneminde haftanın son işlem gününde yarıya gelirken açıklanan veriler ve hisse gelişmelerinde İş GYO 4. çeyrek 2018 bilançosunda 2017 yılı 4. çeyrek verisinde gözlenen 87 milyon TL’ye karşılık, 250 milyon TL net kar duyurdu. Piyasanın beklentisinde gözlenen 244 milyon TL’lik seviyenin üzerinde gerçekleşen veri olumlu karşılandı.

Büyümeyi destekleyen şirket projelerindeki satışlar, Manzara Adalar projesinde yer alan 3 ofis katının satışı ve Ege Perla konut satışlarından elde edilen getiriler şeklinde gözlemleyebiliriz. Diğer tarafta şirketin kira gelirlerine bakıldığında 2018 yılında 217.4 milyon TL getiri elde edilirken, yıllık bazda %10’luk bir artış izlendi. 

İnşaat Sektörü ve ISGYO Bilançosu

İnşaat Sektöründeki Görünüm ve ISGYO BilançosuPiyasanın olası pozitif verileri fiyatladığı senaryosunda açıklanan verinin ilgili şirket hisse senedi yansımasını sınırlı ancak pozitif olarak takip edebiliriz. ISGYO an itibarıyla %2.83 değer kazanımı gösteriyor ve 1,09 TL/p’den fiyatlanmakta. ISGYO üzerinde çalıştırılan 14 günlük periyottaki RSI indikatörüne göre 56 seviyesindeki hareket alım bölgesinde dalgalanan grafiklere yol açmakta.

Özellikle ülkenin inşaat sektörü baz alındığında 2018 yılında ciddi bir geri çekilme gözlenmişti. Aşırı yapılaşmanın ardından piyasada ekonomik bir sıkıntı ile başlayan ve direkt olarak inşaat sektörüne yansıyan negatif harekette inşaat sektörü ve alt sektörlerinde daralmalar gözlenmişti.

Bu alanda devlet tarafından izlenen politikalar ve konut kredileri konusunda getirilen kampanyalarla desteklenmeye çalışılan sektördeki hazır satılacak konut ve ticari üniteler kayda değer sayılarda. Ancak turizm gelirleri gibi kısa vadede nakit akışı yoğun görülebilecek bir gelişmede, eldeki hazır stokların erime kolaylığı artabileceği gibi bunun da ekonomiye doğrudan olumlu bir yansıması izlenebilir.

Aylık Bazda %16.73’lük Değişim Gösteren AKBNK ve Bilançosu

AKBNK Bilanço ve Hisse Senedine BakışAkbank yılın son çeyreğinde 1.051 milyar TL solo net kar açıkladı. Açıklanan rakam piyasa beklentisinin 970 seviyesinin hafif üzerinde görüldü. Banka 2018 yılı son çeyreğinde elde ettiği %9.0’luk öz sermaye karlılığı ner ne kadar ilk üç çeyreğe kıyasla düşük olsa da 2018 yılı genelinde %13.6 öz kaynak karlılık rakamına ulaştı. Diğer tarafta 2018 yılında konsolide net kar 5.709.166.000 TL olarak gerçekleşti.

AKBNK %2.97 değer kaybı göstererek 6,87 TL/p’den fiyatlanıyor. Haftanın son gününde endeksin genelinde görülen gevşeme ve özellikle XBANK sakinlerinde görülen kar satışlarına paralel son günlerde kaydetti kazanımların bir kısmını iade ediyor. Hisse değer kaybına rölatif değişimlerini aşağı yönde güncellerken haftalık bazda %5.37, aylıkta ise %16.73’lük bir pozitif harekette gözlenmekte.

Beklentilerin Altında Kalan Anadolu Hayat Emeklilik Mali Tablosu

Piyasa Beklentisinin Altında Açıklanan ANHYT BilançoAnadolu Hayat Emeklilik A.Ş. 4Ç18 mali tablosunda piyasa beklentisinin altında kaldı. Şirketin son çeyreklik karına bakıldığında 54 milyon TL olarak açıklanan rakam beklentide yer verilen (61 milyon TL) rakamdan 7 milyon TL aşağıda görüldü. Açıklanan mali tabloda çeyreklik bazda net karda %12.0’lik bir düşüş görülüyor. Geride kalan net kar geride faaliyet giderlerinin karlılığı negatif yönde etkilemesi kaynaklı değerlendirilebilir. 

ANHYT anlık verisinde %0.34 değer kaybederken 5,79 TL/p’den işlem almakta. Hisse 5,80 seviyesindeki 20 günlük hareketli ortalamasına paralel bir seviyede dalgalanırken STOCH (9,6) indikatörü 31 seviyesinde ve satım bölgesinde hareketli. 14 günlük periyotta çalışan ATR ise düşük hareket vermekte. Hisse üzerindeki teknik indikatörlerin genelinde kırmızı renk görülürken, özette satım sinyali okunabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu