Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İşçi Partisi İngiltere Ekonomisinin Kurallarını Yeniden Yazacak

Gölge Maliye Bakanı John McDonnell, İşçi Partisi'nin ekonominin kurallarını yeniden yazacağına dair söz verdi.
İşçi Partisi İngiltere Ekonomisinin Kurallarını Yeniden Yazacak
Yorum

İşçi Partisi’nin Gölge Maliye Bakanı, bugünkü konuşmasında pek çok şirketteki yöneticiler için 350 bin sterlin altında ödeme sınırı dahil olmak üzere tartışmalı reformlarla İngiltere ekonomisinin kurallarını yeniden yazma sözü verdi.

İngiliz siyasetçi, işçilerin ve tüketicilerin kontrolü geri almalarını sağlamayı amaçlayan yeni bir iş modeli için planlarını açıkladı. İngiliz İşçi Partisi’nin süper zenginleri hedef aldığı raporunun ardından gelen konuşma, eleştirmenleri daha da kızdıracak gibi göründü.

Çünkü eleştirmenler, İşçi Partisi’nin sendikalara dev bir güç aktarımı yapacak planlarının ekonomiye zarar verebileceğini ve girişimcileri ülke dışına kaçırabileceğini öne sürüyordu.

John McDonnell İngiltere Ekonomisinin Kurallarını Yeniden Yazma Sözü Verdiİşte bu nedenle Gölge Maliye Bakanı John McDonnell’ın konuşması dikkat çekti. Londra’daki açılış konuşmasında McDonnell, İşçi Partisi’nin Şirketler Yasası’nı yeniden yazacağını böylece
yöneticilerin; çalışanların, müşterilerin, çevrenin ve daha geniş halkın uzun vadeli çıkarlarını teşvik etme görevine sahip olacağını söyledi. Böyle bir reformun patronları şirket uygulamalarını radikal bir şekilde değiştirmeye zorlayabileceğini ve yasal işlemlerini riske atabileceğini belirtti.

Jeremy Corbyn’in Downing Sokağı’na girmesi durumunda hükümetin kamu sektörü sözleşmeleri için sözleşmelerde 20:12lik ödeme oranına doğru ilerleyeceğini aktardı.

İşçi Partisi Gücü Sendikalara Aktaracak Örneğin bir işçinin yaşama ücreti 16 bin sterlin üzerindeyse, üst düzey yöneticinin maaşı da 350 bin sterlin altına düşecekti. Denetim kurullarının büyük şirketlerde, müşteriler, çalışanlar ve uzun vadeli yatırımcıları içereceği ve kurulların şirketin yönü üzerinde genel güce sahip olduğu belirtildi. Büyük şirketlerin her yıl hisselerinin yüzde 1’ni bir işçi fonuna aktarması gerekeceği ve bu fonun hisselerin yüzde 10’una kadar büyüyebileceği dile getirildi.

Daha birçok plandan bahseden McDonnell, sendikalarla hazırlanan önerilen reformların ölçeğini vurgulayarak şunları söyledi: “İşçi Partisi, ekonomimizin kurallarını yeniden yazacak… Yeni bir iş modeline ihtiyaç olduğuna inanıyoruz. İşçi Partisi’nin büyük işletmelerin ve kamu kuruluşlarının yönetilme, sahip olma ve düzenlenmelerine; işçilerin ve tüketicilerin nasıl temsil edildiğine yönelik reformları, onların kontrolü geri almalarını sağlayacak.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu