Yatırım yapmaya başla!

İş Dünyası Dövizle Borçlanmaya Temkinli Yaklaşıyor!

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, iş dünyasının dövizle borçlanmak istemediğini ve sektörde yapılması gereken düzenlemeleri bildirdi. Haberin detayları şöyle...
İş Dünyası Dövizle Borçlanmaya Temkinli Yaklaşıyor!

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik; enflasyon, işsizlik, döviz kurlarının yarattığı risk ve iş dünyası hakkında görüşlerini paylaştı. Bilecik, iş dünyasının döviz cinsinden borçlanmak istemediğini belirtti.

Erol Bilecek, kur riskinin nasıl yönetileceği konusunda son üç yıldır birçok şirketin çok daha dikkatli davrandığını belirtti.

Eskiye nazaran sektörün özellikle de bankaların çok ihtiyatlı davrandığını söyleyen Bilecek, kur riskinin nasıl yönetileceğine dair önemli farkındalık oluştuğunu ifade etti. Bilecik, iş dünyasının dövizle borçlanmak istemediğini fakat bunun yanında maliyet ve vade yapısı açısından Türk lirası cinsinden borçlanmanın da çok kısıtlı olduğunu söyledi.

Enflasyonun en kısa zamanda, kalıcı bir şekilde %5’in altına indirilmesi gerektiğini belirtti.

İş dünyasının TL cinsinden borçlanma konusunda sıkıntı yaşadığını söyleyen Bilecik, enflasyonun yüksek seviyelerde gittiği sürece bu koşulların daha da zorlaşacağını bildirdi. Bu bağlamda enflasyonu düşürmenin ilk hedef olması gerektiğini dil getirdi.

Erol Bilecek son dönemde yapılan zorunlu hedge düzenlemelerine, dövizle borçlanma yasağına ve kısıtlamalara dikkat çekti.

Bu gibi kısıtlamaların, yüksek enflasyon ve yüksek borçluluk ortamında finansman maliyetini daha da artırdığı söylendi. Aslında bu düzenlemelerin iyi niyetli olduğunu belirten Bilecik, istenmeyen sonuçlar doğurabileceğini, bu nedenle getirilen kriterlerin çok önemli olduğunu dile getirdi.

En büyük beklentinin istikrar ve öngörülebilirlik olduğunu, yapılan hiçbir teşviğin bunların önüne geçemeyeceğini söyledi.

“Başarının sırrı istikrardır” diyen TÜSİAD Başkanı Bilecik, Türkiye’nin yatırımları teşvik edebilmesi için önce olağanlaşması, ardından da güven artırıcı düzenlemeler getirmesi gerektiğini ifade etti.

2018 yılının AB ile ilişkilerimiz açısından oldukça zorlu geçeceğini söyleyen Bilecik; ilk olarak ikili ilişkilerin kurumsal çerçevesinin katılım müzakereleri olarak korunması gerektiğini, tarım, hizmetler ve kamu alımlarını içeren karar düzenlemesinin ve anlaşmazlıkların çözüme kavuşturulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum