Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Özel Sektörü Haziran’da Güçlü Büyürken İstihdam Artışı Rekor Kırdı

Başarılı aşılama programıyla dikkat çeken İngiltere için Haziran verileri açıklandı.
İngiltere Özel Sektörü Haziran’da Güçlü Büyürken İstihdam Artışı Rekor Kırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit İngiltere için Haziran ayı öncü PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verilerini açıkladı. Buna göre hem hizmet hem de imalat ekonomisi genişleme bölgesinde kaldı.

Hizmet PMI 61,7, İmalat PMI 64,2 ve Kompozit PMI 61,7 oldu. Mayıs’ta Hizmet PMI 62,9, İmalat PMI 65,6, Bileşik PMI da 62,9 olmuştu. Kompozit PMI 62,7’lik beklentiyi aşamazken İmalat PMI da 64,5’lik beklentinin altında kaldı. Hizmet PMI da aynı şekilde 62,5’i karşılayamadı.

İngiltere’de İstihdam Artışı Haziran’da Rekor Kırarken Enflasyonist Baskılar Güçlendi

İngiltere Hizmet İmalat PMI Haziran
Kaynak: IHS Markit

Haziran ayında Birleşik Krallık özel sektöründe üretimde daha da güçlü bir büyüme görülürken faaliyetteki genel genişleme, Mayıs ayındaki rekordan sadece biraz daha yavaştı.

İşletmeler, konaklama sektörünün öncülüğünde ekonomi yeniden açılırken Haziran ayında talepte devam eden bir artış bildirdi. Bu da ikinci çeyrekte ekonomik büyümenin ilk çeyrekteki düşüşten çok keskin bir şekilde toparlandığı anlamına geldi.

Fakat enflasyon endişelerinin yoğunlaşmaya devam etmesi dikkat çekti. CIPS Grup Direktörü Duncan Brock da ankete ilişkin yorumunda özel sektör istihdamındaki gücü vurguladı. Kilitlemelerin kaldırılmasına atıfla piyasaların hareketlilik ve iyimserlikle dolup taştığını dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu