Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Merkez Bankası Faizleri Negatife Çekmekten Uzak

Küresel salgının en fazla vurduğu ülkelerden biri olan İngiltere, merkez bankasının negatif faiz ihtimalinden uzak olduğu haberi ile gündeme geldi.
İngiltere Merkez Bankası Faizleri Negatife Çekmekten Uzak
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere, koronavirüs salgınının Avrupa’da en fazla yıkıma neden olduğu ülkelerden biri. Worldometer tarafından oluşturulan son verilere göre, ülkede 229 bin 705 vaka kaydedilirken, 33 binin üzerinde can kaybı yaşandı.

Dünyadaki birçok ülke gibi yüksek tehlikeye rağmen yeniden açılma yolunda adımlar atan İngiltere, son olarak yeni normal hayata ilişkin umutları azaltmıştı. Başbakan Boris Johnson ise kısıtlama önlemlerini hafifletmek için oldukça istekliydi.

Çarşamba günü yılın ilk çeyreğine ilişkin büyüme verilerini açıklayan İngiltere, %2 daraldı. Beklentilerse %7 daralmaya işaret ediyordu. Bu durum pandemi etkilerinin ekonomideki yansımalarındandı.

Hükümetler ve merkez bankaları ülkelerin ekonomik yardımına koşarken İngiltere Merkez Bankası’ndan (BoE) açıklama geldi.

BoE Başkanı Andrew Bailey, İngiliz ekonomisi için negatif faizin şimdilerde yakın bir ihtimal olmadığını duyurdu. Dün FED Başkanı Jerome Powell’ın  da ülkesi için aynı açıklamayı yapması dikkat çekti. Buna rağmen gelecek dönemde kullanılmayacağı konusunda kesin konuşmadı.

Bailey Negatif FaizÖte yandan piyasalarda BoE’nin gösterge faiz oranını 2021 Mayıs’ta negatif seviyelere çekme ihtimalini düşünüyor. 7 Mayıs günü faiz kararını açıklayan banka, oranı %0,1’de sabit tutma kararı almıştı.

BoE Faiz Sabit
Kaynak: Investing

18 Haziran’da bir diğer toplantısını gerçekleştirmesi beklenen banka, ülke için bu yıl %14’lük ciddi bir daralma tahmininde bulundu. Bu da pandeminin İngiliz ekonomisine sarsıcı bir kriz uyarısı niteliğindeydi. Bunun yanı sıra işsizliğin de artacağı söylendi.

Nisan ayı sonunda yürütülen tahminler, İngiltere’de işsizliğin %10,4’e yükseleceğini söylemişti. Dün ülkede normalleşme yolunda önemli adımlar atıldı. Karantina kısıtlamalarının bazılarının kaldırıldığı ülkede vatandaşların daha fazla dışarıda bulunmasına izin verildi.

23 Mart’tan bu yana kısıtlayıcı önlemler uygulayan Johnson hükümetinin 1 Haziran’da ise okulları açmaya karar verdiği biliniyor. Üç aşamalı iyileşme planından geçecek ülkede normalleşme aşama aşama gerçekleşecek. Ekonomistler ise ülkedeki mali durumun toparlanabilmesi için BoE’nin tüm imkanlarını kullanması gerektiğini düşünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu