Yatırım yapmaya başla!

İngiltere İşsizlik Maaşı Başvuruları Mayıs’ta Zirve Yaparak 3 Milyona Ulaştı

Covid-19 pandemisinden en fazla etkilenen ülkelerden biri olan Birleşik Krallık, işsizlikte öyle bir boyuta geldi ki vatandaşların maaş başvuruları adeta zirveyi gördü.
İngiltere İşsizlik Maaşı Başvuruları Mayıs’ta Zirve Yaparak 3 Milyona Ulaştı

Neredeyse 6 ayı aşkın süredir devam eden koronavirüs salgınında, hastalık şimdiye kadar 8 milyon 141 bin kişiye bulaştı. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise 440 bine yaklaşırken şimdilerde bir de ikinci dalga endişeleri akıllarda soru işareti yarattı.

Uzunca bir süredir sağlık ve aynı zamanda ekonomiye adeta can çekiştiren Covid-19, artan vaka sayıları da dikkate alındığında ne yazık ki dünyamızı terk etmekten oldukça uzak görünüyor. Amerika, salgından en büyük darbeyi alan ülke olarak aylardır listenin en başında yer alıyor. Oradaki vakalar 2,2 milyonu bulmak üzere. Brezilya ise en fazla vaka ve ölümün görüldüğü ikinci ülke.

Salgının zirve yaptığı yerlerden biri de Avrupa ülkeleri oldu. Rusya’nın hemen ardından gelen Birleşik Krallık’ta durum parlak görünmüyor. Ülkede şimdiye kadar 296.857 vakaya rastlandı ve hayatını kaybedenlerin sayısı 41.736’ya çıktı.

İngiltere Korona Kaynaklı Ölümler
Kaynak: Office for National Statistics

Şimdiye kadarki en yüksek vakasını 10 Nisan’da kaydeden İngiltere, son günlerde vaka sayısını oldukça düşürmüş olsa da tehlike hala devam ediyor.

Özellikle 2020’nin ikinci çeyreğinde ciddi daralacağı söylenen İngiliz ekonomisi, derin bir işsizlikle de mücadele ediyor.
İngiltere İşsizlik Sigortası Başvuru
Kaynak: Office for National Statistics

Pandemi nedeniyle kapanan iş yerleri tüm dünyada olduğu gibi İngiltere’de de milyonlarca kişinin işsiz kalmasına yol açtı. Yukarıdaki bağlantıdaki tabloda da görüldüğü üzere, Ocak-Mart döneminde %3,9 olan işsizlik oranının Şubat-Nisan’da da aynı oranda gerçekleştiği tahmin ediliyor.

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) verilerine göre, İngiltere’de işsizlik başvuruları Mayıs ayında 529 bin artarak 3 milyona dayandı. Bu, çok ciddi bir yükselişken, işsizlik dolayısıyla mağdur olan vatandaşların çoğaldığını gösterdi. Aynı zamanda hükümet önlemlerinin yetersiz kaldığı görüldü.

Aynı veriler Nisan ayında da başvuran sayısında %70 artış olduğunu söylemişti. Bu da istihdamda sert gerileme demekti.

Jonathan Athow, İngiltere ekonomisindeki ciddi durgunluğun büyük ölçüde iş gücü piyasasından kaynaklandığını söyledi. Fakat işsizlik ödeneğindne faydalanmak isteyenlerin tamamının işsiz olmadığını iddia etti. Gelir ve çalışma saatlerindeki düşüşlerin de göz önüne alınması gerektiği konusunda uyardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum