Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere İlk Kez Negatif Getirili Devlet Tahvili Sattı

İngiltere, derin bir küresel durgunluk içinde bugün ilk kez negatif faizle borçlandı.
İngiltere İlk Kez Negatif Getirili Devlet Tahvili Sattı
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere koronavirüsten büyük bir darbe aldı. Ekonomisi Nisan ayının başından bu yana kapalı olan ülkede toplam, 248 binden fazla enfekte olmuş insanla karşılaşıldı. Ölüm sayısı ise 35 binin üzerinde bulunuyor. Ülkenin yeniden ekonomik faaliyetlerine dönmesi için Başbakan Boris Johnson tarafından bir plan paylaşılmıştı.

Bugün İngiltere, derin küresel durgunluk ve artan merkez bankası tahvil alım eylemi beklentileri nedeniyle ilk kez negatif faizle borçlandı.
İngiltere Negatif Faizli Tahvil
Görsel Kaynak: U.K. Debt Management Office

Bugün düzenlenen bir açık artırmada, ülkenin Borç Yönetimi Ofisi, % 0,003 negatif getiriyle 3 milyar 750 milyon sterlin değerinde 3 yıllık tahvil sattığını açıkladı. Bu negatif getirili tahvil, İngiliz hükümetinin borç almak için etkin bir şekilde ödünç para aldığı anlamına gelir.

Yatırımcılar, vadeye kadar olan tahvili elinde tuttukları zaman, başlangıçta ödedikleri miktardan biraz daha azını geri alırlar. Açık artırma İngiltere’nin Almanya, Japonya ve diğer bazı Avrupa ülkelerine devlet borcunu negatif getiriyle satmalarına katıldığı anlamına geliyor.

İngiltere Merkez Bankası, ana faiz oranını Mart ayında %0,1’lik rekor bir seviyeye indirdi. Parasal genişleme programına ek olarak 200 milyar sterlin tahvil alımını başlattı. Birkaç BOE para politikası komitesi üyesi o zamandan bu yana koronavirüs pandemisinin ekonomik zararını azaltmak için daha fazla para politikası hafifletmenin gerekli olabileceğini ima etmişlerdi.

İngiltere’de virüs öncesi 0,75 düzeyinde olan faiz oranları, şu anda %0,1 düzeyinde bulunuyor ve daha fazla parasal genişlemenin mümkün olduğu söyleniyor.
BOE Faiz Oranları
Görsel Kaynak: Bank of England

JPMorgan Varlık Yönetimi Küresel Pazar Stratejisti Hugh Gimber, “Merkez bankaları eylemlerinin gerekçesini tartıştıklarında, devlet borçlanma maliyetlerini düşürmek nadiren üzerinde durulan bir hedeftir. Ancak bu açıklığa kavuşturulamasa da İngiltere Merkez Bankası’nın faiz indirimlerinin ve artan varlık alımlarının etkisi, bu sabahki çığır açan açık artırmadan kesinlikle net,” dedi.

Gimber, Birleşik Krallık Hazinesi’nin yakın gelecekte harcamaları kısıtlaması beklentisiyle BOE alımlarının hükümetin önümüzdeki çeyrek boyunca rekor düşük oranlarda borçlanma seviyelerini finanse edebilmesini sağlamaya devam edeceğini de söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu