Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de Hizmetler Şubat’ta Yeniden İstikrar Kazandı

IHS Markit tarafından açıklanan Satın Alma Yöneticileri Endeksi verilerine göre İngiltere'de hizmet aktivitesi, 2021'in başındaki keskin düşüşün ardından Şubat ayında istikrar kazandı.
İngiltere’de Hizmetler Şubat’ta Yeniden İstikrar Kazandı
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit İngiltere için PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verilerini açıkladı.

Flash Birleşik Krallık Kompozit Çıktı Endeksi, Şubat’ta 49,8 ile 2 ayın yükseğine çıktı. Ocak okuması 41,2 idi. Flash Birleşik Krallık İş Aktivitesi Endeksi, Ocak’taki 39,5’den Şubat’ta 49,7’ye 4 ayın yükseğine çıktı. Flash Birleşik Krallık İmalat Çıktı Endeksi, Şubat’ta 50,9 ile 9 ayın en düşüğüne geriledi.

Flash Birleşik Krallık İmalat PMI Şubat’ta 54,9 ile 2 ayın en yükseğine çıktı. IHS Markit/CIPS Birleşik Krallık Hizmet PMI’nın 49,7 ile 41’lik piyasa beklentilerinin çok üzerine çıkması dikkat çekti.

Şubat ayı verileri, Birleşik Krallık özel sektör üretiminde yalnızca küçük bir düşüş olduğunu gösterdi.
Birleşik Krallık Şubat 2021 Hizmet PMI
Kaynak: IHS Markit

Bu da Ocak ayında ulusal kilitlemenin başlangıcında görülen keskin düşüşle tezat oluşturdu. Bu durum son anket döneminde hizmet faaliyetlerinde neredeyse istikrara kavuşmayı yansıttı. Şubat ayında imalat üretimi artmaya devam etse de büyüme oranı sadece marjinaldi ve iyileşme Haziran 2020’de başladığından bu yana en zayıfıydı.

IHS Markit’te Baş İşletme Ekonomisti Chris Williamson, Birleşik Krallık ekonomisinin, Ocak ayında görülen şiddetli durgunluğun ardından Şubat ayında istikrarın olumlu sinyallerini verdiğini söyledi.

Aşıların yaygınlaştırılmasının virüsle ilgili kısıtlamaların rahatlamasına izin vereceği umuduyla güvendeki artışın sürdüğünü ve bunun Brexit ile ilgili endişelere ağır bastığını dile getirdi.

IHS Markit, dünya çapında ekonomileri yönlendiren büyük endüstriler ve pazarlar için kritik bilgi, analiz ve çözümlerde bir dünya lideri olarak tanımlanmaktadır.

CIPS: (The Chartered institute of Procurement & Supply- İmtiyazlı Satınalma ve Tedarik Enstitüsü), satın alma ve tedarik meslekleri için çalışan Birleşik Krallık merkezli küresel bir meslek kuruluşu olarak tanımlanmaktadır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu