Yatırım yapmaya başla!

İngiltere GSYİH’sinde 40 Yılın En Büyük Düşüşü Kaydedildi

İlk çeyrekteki yüzde 2'lik düşüş tahmini yüzde 2,2 düşüşe revize edilen İngiltere GSYİH'si, böylece 40 yılın en büyük daralmasını kaydetti.
İngiltere GSYİH’sinde 40 Yılın En Büyük Düşüşü Kaydedildi

Koronavirüs pandemisinin sert vurduğu Avrupa ülkelerinden İngiltere, son açıkladığı verilerde ekonominin 40 yılın en büyük düşüşünü kaydettiği bildirdi.

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), bugünkü raporunda İngiltere ekonomisinin ilk çeyrekte yüzde 2,2 daraldığını belirtirken rakam ilk tahmindeki yüzde 2’lik düşüşten revize edildi. Düşüş, 1979’un üçüncü çeyreğindeki yüzde 2,2’lik düşüşten bu yana İngiltere GSYİH’sindeki en büyük düşüş olarak kayıtlara geçti.

Söz konusu tarihi daralma karamsarlığı artırırken İngilizlerin geleceğe dair endişeli olduğunu gösteren son anketi de haklı çıkardı.

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), İngiltere GSYİH’sinin Ocak-Mart döneminde yüzde 2,2 düştüğünü açıkladı.

Bir yıl önceki aynı çeyrekle karşılaştırıldığında İngiltere GSYİH’si ilk çeyrekte yüzde 1,7 azaldı. Hizmetler, üretim ve inşaat sektörleri ilk çeyrekteki büyümeye negatif katkı yaparken son çeyrekte hizmetler yüzde 2,3’lük rekor gerileme kaydetti.

Hanehalkı tüketimi Ocak-Mart döneminde %2,9 azalırken rakam önceki tahmindeki yüzde 1,2 puan aşağı yönlü revize edildi ki bu 1979’un üçüncü çeyreğinden bu yana hanehalkı tüketimindeki en büyük gerileme oldu.

Hanehalkı tasarruf oranı ise ilk çeyrekte, 2019’un dördüncü çeyreğindeki yüzde 6,6 ile karşılaştırıldığında yüzde 8,6’ya yükseldi.
İngiltere Günlük Yeni Vaka
Kaynak: Woldometers

ONS, ilk çeyrek GSYİH tahminlerinin pandemi sırasında veri toplamada karşılaşılan zorluklar nedeniyle normalden fazla belirsizliğe tabi olduğunu ve dolayısıyla bu tahminlerin sonraki sürümlerde normal revizyonlardan daha fazla değişikliğe uğrayabileceğini belirtti.

Yüzde 2,2’lik GSYİH düşüşü, şimdiye kadar kaydedilmiş çıktıdaki üçüncü en büyük daralma olsa da bunun sayılar çeyrekteki daralma tarafından gölgelenebileceği söylendi. Nitekim yılın GSYİH’de %20,4’lük düşüşün olduğu Nisan ayını da kapsayan ikinci çeyrekteki daralmanın çok daha sert olması bekleniyor.

The EY Item Club, son tahmininde Nisan ayındaki zayıf ekonomik performansa ve ilk çeyrekte beklenenden daha derin daralmaya atıfta bulunarak ekonominin ikinci çeyrekte yüzde 15 daralacağını tahmin etti. Önceki tahmini yüzde 13 olan The EY Item Club, bununla da kalmayıp ekonominin 2019’un dördüncü çeyreğindeki boyutunun 2023’e kadar dönmeyeceği konusunda uyardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum