Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’nin Enflasyonu Nisan Ayında Beklentilerden Daha Az Yükseldi

İngiltere'de enflasyon, Nisan ayında yatırımcıların ve merkez bankasının beklentilerinden daha az bir artış kaydetti.
İngiltere’nin Enflasyonu Nisan Ayında Beklentilerden Daha Az Yükseldi
Yorum

İngiltere enflasyonu geçen ay yatırımcıların ve İngiltere Merkez Bankası’nın beklentilerine göre daha az bir artış kaydetti. Buna karşın, bu yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Nisan’da enflasyonun yükselişini, enerji faturalarındaki artış sağladı.

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), tüketici fiyatlarının Mart ayında yüzde 1,9’luk artışından sonra Nisan’da yıllık yüzde 2,1 arttığını belirtti.

İngiltere Enflasyon Nisan'da Yıllık Yüzde 2,1 ArttıReuters ekonomistlerinin anketi, İngiltere Merkez Bankası’nın öngörüsü ile aynı orandaydı ve yüzde 2,2 oranında artışa işaret ediyordu. En son 44 yılın en düşük işsizlik oranı ve artan ücretlerle birlikte enflasyonun zayıflaması, harcamaları İngiltere’nin ekonomisini yönlendiren birçok hane için Brexit ile ilgili belirsizliği ortadan kaldırmıştı.

Ancak Nisan ayından itibaren, İngiltere’nin enerji düzenleyicisi enerji tedarikçileri üzerindeki fiyat sınırını yüzde 10 artırdı. Bu şekilde altı büyük tedarikçinin tümü de standart fiyatlarını aynı miktar artırmıştı.

ONS, elektrik ve gaz fiyatlarının geçen ay enflasyonun en büyük itici güç olduğunu belirtmişti.

Enflasyon Elektrik ve Gaz ile ArttıBilgisayar oyunu ve paket tatil fiyatları, yüksek faturaların etkisini dengelemeye yardımcı oldu. İngiltere’nin mütevazi temel enflasyon oranı, ülkenin Brexit çıkmazının sonucunu beklerken merkez bankasının taze faiz oranlarındaki artışları engellemesine yardımcı oluyor.

ONS rakamları, tüketici fiyatlarında boru hattındaki beklenenden daha az kısa vadeli baskı olduğuna da dikkat çekti. Üreticiler arasında, çoğu ithal edilen hammadde maliyetleri, 2019 yılının Nisan ayına göre yüzde 3,8 oranında daha yüksekti. Reuters anketi tarafından tahmin edilen yüzde 4,5 oranındaki artıştan ise çok daha azdı.

Üreticiler geçen ay Mart ayındaki yüzde 2,2 oranla tahmin edilen fiyat seviyesinin biraz altına düştükleri fiyatları yüzde 2,1 artırdılar.

Üreticiler Fiyatları Yüzde 2,1 ArtırdıONS, Mart ayındaki konut fiyatlarının İngiltere genelinde Şubat ayındaki yüzde 1 oranına göre yüzde 1,04 oranında arttığını göstererek, Eylül ayından bu yana konut fiyat enflasyonundaki ilk artışa işaret ettiğini belirtti. Yalnızca Londra’da fiyatlar, Şubat ayına göre daha küçük bir düşüş gösterdi ve yüzde 1,9 oranında gerilemeye işaret etti.

Bugün İngiltere Başbakanı Theresa May’in yeni Geri Çekilme Anlaşması Yasası’na ait argümanları Parlamento’ya sunması bekleniyor. Dördüncü kez oylanması beklenen Brexit anlaşmasının ise yeni bir başarısızlık olacağı tahmin ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu