Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Ekonomisi Aşı ve Brexit Anlaşmasıyla 2021’de Güçlü Toparlanacak

Goldman Sachs, İngiltere ekonomisinin önümüzdeki yıl COVID-19 aşısının piyasaya sürülmesi ve bir Brexit ticaret anlaşması imzalanmasıyla keskin bir toparlanma kaydedeceğini öngördü.
İngiltere Ekonomisi Aşı ve Brexit Anlaşmasıyla 2021’de Güçlü Toparlanacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Eylül çeyreğinde rekor büyüme kaydeden İngiltere ekonomisi, yenilenen Covid dalgası ve kilitleme önlemleri ile tehdit altında. Kasım sonunda yayımlanan bir analiz de İngiltere ekonomisinin yılı yüzde 11 daralmayla kapatacağını öne sürmüştü.

Goldman Sachs ise Cuma günü yaptığı açıklamada, İngiltere ekonomisinin 2021’de koronavirüs aşısının piyasaya sürülmesi ve Brexit ticaret anlaşmasıyla %7 ile güçlü büyüyeceğini tahmin etti.

Business Insider’ın haberine göre banka, Birleşik Krallık gayri safi yurtiçi hasılasının ekonomist tahminlerinin üzerinde 2021’de yüzde 7 ve 2022’de yüzde 6,2 büyüyeceğini belirtti. Goldman, İngiltere nüfusunun yarısından fazlasının diğer gelişmiş ekonomilerden önce Mart ayına kadar aşılanmasını beklediğini aktardı.

Pfizer ve BioNTech’in koronavirüs aşısını onaylayan ilk Batı ülkesi olan İngiltere, ilk gönderiyi çoktan geldi.
İngiltere 3Ç20 GSYİH
KAYNAK: ONS

Ekonomist Sven Jari Stehn notunda, İngiltere’nin koronavirüs kaynaklı tüketici harcamalarına güvenmesi, AB’ye kıyasla hızlı aşı uygulamaları ve yakın bir Brexit ticaret anlaşmasıyla önümüzdeki yılın ikinci çeyreğinden itibaren ekonomik aktivitede keskin bir toparlanma kaydedeceğini söyledi.

Bu yıl on yıldan fazla bir süredir ilk kez durgunluk yaşayan İngiltere, 1,7 milyona yakın koronavirüs vakası ve 60 bin üzeri ölümle dünyanın en ağır etkilenen ekonomilerinden biri oldu. Ekonomisinin 2020’nin sonunda pandemi öncesi seviyesinin %11,7 altında olması beklenirken bu, Almanya, Fransa ve İtalya gibi büyük Avrupa ülkelerinin iki katına işaret ediyor.

Ancak Stehn, hükümetin izin planını Mart 2021 sonuna kadar uzatmasıyla ilgili “yeterli bağışıklık elde edilene kadar işgücü piyasasını oldukça etkili bir şekilde yumuşatması muhtemeldir” dedi.

İngiltere Merkez Bankası’nın tahvil alım programını Kasım ayında 195 milyar sterline (263 milyar $) genişletmesi ve 2021’de beklenen mali genişlemenin, toparlanmaya işaret eden diğer destekleyici politikalar olduğu eklendi. Brexit müzakereleri son aşamaya girerken, analistler 10-11 Aralık’taki AB zirvesinden önce bir anlaşmaya varılma şansının oldukça yüksek olduğuna inanıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu