Yatırım yapmaya başla!

İngiltere’de Ekim Enflasyonu, Elektrik Fiyatlarındaki Düşüşle 3 Yılın En Düşük Seviyesinde

İngiltere'de Ekim enflasyonu, elektrik fiyatlarındaki düşüşe bağlı olarak üç yılın en düşük seviyesine kadar geriledi.
İngiltere’de Ekim Enflasyonu, Elektrik Fiyatlarındaki Düşüşle 3 Yılın En Düşük Seviyesinde

İngiltere’de enflasyon, Ekim ayında neredeyse üç yılın en düşük seviyesine geriledi. Bu düşüşü gösteren resmi verilere göre; gelecek ay yapılacak seçimlerden önce hanehalkları bir miktar harcama artışı sağladı.

Ulusal İstatistik Ofisi, Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre; bir düzenleyicinin tarife sınırı elektrik ve gaz fiyatlarını 15 milyon konut için düşürdüğü için tüketici fiyatları Eylül ayındaki yüzde 1,7’ye kıyasla Ekim ayında yüzde 1,5 oranında arttı.

Tüketici fiyat endeksinin, Kasım 2016 yılından bu yana en düşük okunan değeri oldu. Reuters iktisatçı anketi ise yüzde 1,6 artışa işaret etmişti. Mobilya, ev eşyası ve bakım konularının aşağı yönlü katkısı olurken, rekreasyon ve kültür, kısmen giyim ve ayakkabı fiyatlarındaki artışlar ile dengelendi.

Kasım 2018’den bu yana, 12 aylık enflasyon oranının TÜFE’ye olan en büyük katkısı konut ve ev hizmetlerinden geliyor. Bununla birlikte elektrik, gaz ve diğer yakıtların fiyatları, Ekim 2019’a kadar yüzde 2 oranında düşmüş ve manşet oranına 0,05 puanlık negatif katkı yapmıştır.

Ekim 2019’da, Gaz ve Elektrik Piyasaları Ofisi (Ofgem), enerji fiyat limitini değiştirdi. Bu, enerji fiyatlarının Eylül ve Ekim 2019 arasında yüzde 4,4 oranında düştüğü, ancak bir önceki yılın aynı iki ayında yüzde 2,3 oranında arttığı anlamına geliyor.

Ancak bu, konut sahiplerinin konut maliyetlerinden, belediye vergisinden ve oranlarından, konut ve ev hizmetlerinden yapılan katkılardan kaynaklanan olumlu etkilerle dengelenmiştir. Eylül ayında toplam oran 0,52 puandan, 0,34 puana düşmüştür.

2020 Yılının Başında Yüzde 1,25’e Düşecek

2020 Yılının Başında Yüzde 1,25'e Düşecekİngiltere Merkez Bankası geçen hafta enflasyonun enerji ve su fiyatları üzerindeki sınırlamalar nedeniyle önümüzdeki yılın başlarında muhtemelen yüzde 1,25’e düşeceğini söyledi. Ancak üç yıllık tahmin süresinin sonuna doğru yüzde 2 hedefinin üzerine çıkacağını belirtti.

BOE uzun zamandır İngiltere’nin anlaşmasız bir Brexit şokunu önlediğini varsayarak, faiz oranlarını kademeli olarak artırmayı planladığını söyledi. Ancak iki politika yapıcı, işgücü piyasasında soğuma belirtileri olduğunu belirterek, geçen hafta oranları düşürme yönünde oy kullandı.

Para Politika Komitesi bir bütün olarak küresel ekonomi yavaşlarken ve Brexit çözülmeden kalırken görünüm konusunda temkinli göründü. Bir ONS sözcüsü, “Enerji fiyatlarının düşmesi nedeniyle hizmet fiyatlarındaki düşüş, Ekim ayında enflasyondaki düşüşe yardımcı olmuştur. Ancak bu yükselen giyim fiyatları ile kısmen dengelenmiştir,” dedi.

Gaz ve elektrik fiyatları, Ekim ayında Eylül ayına göre sırasıyla yüzde 8,7 ve yüzde 2,2 düştü. Düşen motor yakıt fiyatları da enflasyonu aşağı çekmeye yardımcı oldu.

Reuters anketinde ekonomistlerin beklediği gibi enerji, yakıt, alkol ve tütünün hariç olduğu çekirdek enflasyon ölçüsü, yüzde 1,7 oranı ile değişmedi. ONS rakamları, tüketi fiyatları için boru hattında kısa vadeli baskı bulunmadığını gösterdi.

Üreticilerin hammadde ve enerji maliyetleri, Nisan 2016’dan bu yana en büyük düşüşünü göstererek geçen ay yıllık bazda yüzde 5,1 düştü. Reuters ise yüzde 4,9 düşüşe işaret etmişti. Üreticiler, Ağustos 2016’dan bu yana en düşük artış olan yıllık ücretlerini yüzde 0,8 artırdılar.

ONS, Eylül ayında en fiyatlarının İngiltere’de yıllık yüzde 1,3, Haziran’da ise yaklaşık yedi yılın en düşük seviyesi olan yüzde 1’e dokunduktan sonra Ağustos’a göre değişmediğini belirtti. Yalnızca Londra’da fiyatlar, 15. ayda Ağustos’taki yüzde 1 daha geriledikten sonra yüzde 0,4 düşüş gösterdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum