Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere 400 Milyar Sterlin Gibi Rekor Bir Borçlanma Açıklayabilir

İngiltere'nin büyük ekonomik çöküş sonrasında ağır bir kamu borçlanması açıklayacağı söylendi.
İngiltere 400 Milyar Sterlin Gibi Rekor Bir Borçlanma Açıklayabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere, ikinci bir Covid-19 dalgasının ortasında bulunuyor. Bunun ekonomik etkilerini şiddetli bir şekilde yaşarken, İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak’tan borçlanma planıyla ilgili açıklamalar geldi. Gelecek haftanın harcama planlarını açıklayan Sunak, II. Dünya Savaşı’ndan bu yana en ağır kamu borçlanmasına yönelik bilgiler verdi.

Ülkede toplam vaka sayısı 1 milyon 473 bin 508 olurken, 20 Kasım’da 20 bin 252 yeni vakanın ortaya çıktığı söylendi.
İngiltere Koronavirüs Vaka Sayısı
Kaynak: Worldometer

Bakan Sunak, kamu maliyeti için uzun vadeli planları erteledi. İş koruma programlarının uzatılmasının ardından bu yıl salgın için harcama 200 milyar poundu aşacağı ve diğer maliyetlerin 2021/2022 mali yılına yayılmasının muhtemel olduğu söyleniyor.

Başbakan Boris Johnson İngiltere’nin profilini Avrupa Birliği dışında güçlendirmek istediği için yalnızca silahlı kuvvetler çok yıllık bir fon artışı elde edecek. Bakan Sunak’ın Çarşamba günü yaptığı diğer harcama duyuruları, gelecekteki vergi artışlarına duyulan ihtiyacın altını çizecek olan yeni borçlanma tahminlerinin ölçeğine göre muhtemelen hafif kaldı.

Citi ekonomistleri konuyla ilgili yayımladıkları notta, “Önümüzdeki haftaki olaylar, bahar bütçesinde daha sıkı bir mali yaklaşım için bir dönüm noktası olarak önemli bir başlangıç olabilir,” dediler.

İngiltere ekonomisi Nisan ve Haziran arasında, diğer büyük ekonomilerden daha fazla olarak %20 küçülmüştü. Toparlanması ise daha yavaş olacağa benziyor.
İngiltere İkinci Çeyrek GSYİH
Kaynak: ONS

Bakan Sunak, borçlanmadaki büyük artışı dizginlemenin yollarını aramaya başladığını; medya ise sağlık personeli dışındaki kamu sektörü çalışanlarının ücretlerini dondurmayı planladığını bildirdi. Başbakan Boris Johnson ise yurt dışı yardım harcamalarını sürdürmeyi reddetti.

İngiltere Merkez Bankası, en son 1709’da görülen bir düşüş olarak 2020 için GSYİH’de %11’lik bir düşüş açıkladı. Citi’ye göre; hükümetin bu mali yıl borçlanması 400 milyar sterlin civarında. HSBC ise 365 milyar sterlin değerinde olacağını düşünüyor.

Bu seviye, küresel mali krizin zirvesindeyken GSYİH’in %10’luk zirvesinin çok üzerinde, %17 ila %20’sine denk gelen bir oran. Cuma günü yayımlanan verilere göre; bu mali yılın sadece ilk yedi ayında 215 milyar sterlinlik borçlanma gerçekleşti. Bu miktar, 2019’un aynı dönemine göre beş kat daha fazla.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu