Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere 2Ç20’de G7’nin En Kötü GSYİH Düşüşünü Kaydedecek

İngiltere'nin açıklanması beklenen ikinci çeyrek GSYİH düşüşünün, G7 ülkeleri arasındaki en büyük gerileme olarak kayıtlara geçeceği söylendi.
İngiltere 2Ç20’de G7’nin En Kötü GSYİH Düşüşünü Kaydedecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Artan işsizlik rakamları, rekor yükseliş kaydeden bütçe açığı, ilk kez ekonomiden büyük olan kamu borcu gibi karamsar gelişmelerin yaşandığı İngiltere’nin bu hafta resesyon ilan etmesi bekleniyor.

İlk çeyrekte yüzde 2,2 gerilemeyle 40 yılın en büyük düşüşünü kaydeden İngiltere GSYİH’sinin ikinci çeyrekte yüzde 21’lik düşüş açıklayacağı söylendi. Geçekleşmesi durumunda İngiltere 2008 mali krizinden bu yana ilk kez resesyona girmiş olacak.

ONS’nin 2Ç20 GSYİH’sini Çarşamba günü açıklayacağı bilinirken The Guardian, İngiltere’nin söz konusu dönemde diğer G7 ülkelerinin hepsinden daha büyük gerileme kaydedeceğini yazdı.

Nitekim Fransa yüzde 13,8, İtalya yüzde 12,4, Kanada yüzde 12,6, Almanya yüzde 10,1, ABD yüzde 9,5 ve Japonya yüzde 7,6 daralma kaydetti.
İngiltere En Büyük Düşüş
Görsel Kaynak: The Guardian

Rakamlar, İngiltere’nin beklenen düşüşünün diğerlerine kıyasla çok daha büyük olacağını gözler önüne serdi. ABD ve Euro Bölgesi, küresel ekonomi 1930’ların Büyük Buhranından bu yana en keskin gerilemeyle boğuşurken halihazırda resesyona girdi.

Ancak ilk salgının merkezinde yer alan Çin, ikinci çeyrekte büyümeye döndükten sonra resesyondan kaçındı. İngiltere’deki düşüşün ise kilitleme kontrollerinin daha sonra başlatılması ve sert kısıtlamaların daha yavaş kaldırılması nedeniyle herhangi bir G7 ekonomisindeki en büyük üç aylık düşüş olması bekleniyor.

İngiltere Merkez Bankası geçen hafta, geri dönüşün daha uzun süreceği alarmına rağmen pandeminin ekonomik yansımasının başlangıçta korkulandan daha az şiddetli olabileceğini söyledi.

Ayrıca işsizlikte keskin bir artış da dahil olmak üzere kalıcı hasara yol açacağı konusunda uyardı. Ulusal Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü’nden (NIESR) Garry Young, İngiltere’nin salgın öncesi büyüme yörüngesini yeniden kazanmasının umulandan daha uzun sürebileceğini söyledi.

Düşünce kuruluşu, GSYİH’nin 2023’ün ikinci yarısına kadar 2019 sonunda kaydedilen seviyeye geri dönmeyeceğini tahmin etmişti. Young şu ifadelerle dikkat çekmişti:

“V şeklindeki hızlı bir iyileşme yine de olası bir sonuç ancak tüm riskler aşağı yönlü görünüyor. Başka bir virüs dalgasıyla karşılaşırsak ve daha geniş çaplı kilitlemeler yapmak zorunda kalırsak, bu ekonomiyi V yolundan alıkoyacaktır.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu