Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiliz Kamu Hizmeti Borcu, Kamulaştırma İddialarıyla Yükselişe Geçti

İşçi Partisi'nin seçim vaatlerinde kamulaştırmayı dile getirmesi, İngiliz kamu hizmetleri tahvillerinin popüler olmasını sağlayabilir.
İngiliz Kamu Hizmeti Borcu, Kamulaştırma İddialarıyla Yükselişe Geçti
Yorum

İngiliz kamu hizmetleri, İşçi bir hükümetin Aralık ayında yapılacak genel seçimlerde iktidara gelmesi ve kamu mülkiyetine geçmesi durumunda, borçlarının fayda sağlayacağına inanan tahvil yatırımcıları ile daha popüler hale geliyor.

İşçi Partisi’nin finans sözcüsü John McDonnell, geçen hafta partinin seçimi kazanırsa herkes için ücretsiz geniş bant sağlamak için BT bölümlerini kamulaştırmayı planladığını ayrıntılı olarak anlattı.

İngiltere’nin ana muhalefet partisi, özel mülkiyeti kamulaştırma planlarından bahsetmişti. Buna göre çoğu durumda halka açık listelenen enerji, su ve demiryolu şirketlerinin, İşçi Partisi iktidar olursa kamulaştırılacağı anlaşıldı.

Ancak İşçi Partisi, 2017’deki önceki seçimlerde beklentileri aştı. Bu zafer, birçok finansal piyasa topluluğunun elverişsiz bir sonucu olarak görüldü. Buna karşın bazı kurumsal tahvil yatırımcıları daha fazla iyimser düşünceye sahipti.

İngiliz fon yöneticisi için çalışan bir portföy yöneticisi, “Borç tarafında bulunan İngiliz kamu hizmetleri için bu kamu hizmetlerinin işleten şirketleri İngiltere hükümeti ile daha yakından uyumlu olacağına inanıyoruz,” dedi. Sonuç olarak, çalıştığı fonun tahvil portföylerine İngiliz kamu hizmetleri eklediğini de ifade etti.

Refinitiv verilerine göre; kamu hizmetleri ve telekomünikasyon şirketleri toplu olarak 502 milyar sterlinlik İngiltere şirket tahvili piyasasının üçte birinden fazlasını oluşturuyor. Bununla birlikte enerji ve güç sektörü yüzde 22,8, telekomünikasyon ise yüzde 15,7 oranında artış göstermiştir.

Yüksek Kredi Notuna Sahip İşletmelere İlgi Artıyor

Yüksek Kredi Notuna Sahip İşletmelere İlgi ArtıyorBir yatırımcı, “İşçi, İngiltere hükümeti ile çok yakın bir ilişkisi olan ve bunun sonucunda çok yüksek bir kredi notuna sahip olan TfL’ye (Transport for London) benzer bir model izlemek istediklerini belirtti,” ifadelerini kullandı.

Londra’nın metro ve otobüs ağını işleten TfL, İngiltere hükümetinin hemen altında bir derecelendirme kuruluşu olan S&P Global ve Fitch’in kredi notuna sahiptir. National Grid Electricity Transmission to Scottish Power UK şirketine kadar İngiliz kuruluşlarının yakın zamandaki tahvil ihracı, güçlü bir taleple karşılandı.

SP Transmission’ın 350 milyon sterlinlik, bu ayın başlarında yayınlanan 12 yıllık tahvili, örneğin yaklaşık beş kat fazla anlaşmayı karşılamak için yeterli talep aldı.

Bu işleme yakın bir kaynak, “Bence pazar bize çok kolay bir zaman verdi, kamulaştırmayla ilgili hiçbir soru yoktu. Aslında şaşırmıştım,” dedi. Yatırımcılar ise gerekçenin açık olduğunu söylüyorlar.

Temmuz ayında fon yöneticisi Columbia Threadneedle’da kredi analisti olan Sharon Vieten, “Çalışma yayınları, düzenlenmiş zil sesi seviyesindeki tahvil sahiplerinin bir süre içinde tam olarak onurlandırılabileceğini ve bir süre içinde yeniden finanse edilebileceğini, böylece borç maliyetlerinin düşürüleceğini ileri sürmektedir,” ifadelerini kullanmıştı.

Vieten; tatırımcıların, tahvil olarak bilinen İngiltere hükümet borcunun ölçütüne göre tahvil ihracı yapmak istedikleri getiri priminin düşebileceğini de sözlerine ekledi.

Vieten, “25 yıllık vade noktasında bu sıkılaştırmanın 140-160 baz puan seviyesine kıyasla İngiltere’deki güvenilir tahviller üzerinde 20-45 baz puan verim seviyesine ulaşabileceğini tahmin ediyoruz,” dedi.

Yatırımcıların ise şirket tahvillerinden ziyade devlete yönelik tahvilleri tercih etmeye başladıkları da biliniyor. Bu konuda yapılan bir uyarı ise kamulaştırma için ek borçlanma gerektirecek ve İngiltere hükümetinin kredi notuna zarar verecek şekilde güvenilir tahvil getirisini daha yüksek tutabileceği yönündedir.

Derecelendirme kuruluşu Fitch, yapılacak seçimlerin oylama öncesinde İngiltere’nin mali risklerini artırdığı konusunda uyardı. Ancak portföy yöneticisi, kamulaştırma planlarının “Double A” İngiltere derecelendirmesini riske sokacak kadar borçlanma içermeyeceğini ve onu İngiliz kamu kuruluşlarına yatırım yapmaktan caydırmayacağını da söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu