Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IMF, Pandemiyle Mücadele Kredisi ile Mısır’a Destek Olacak

Koronavirüsle mücadelenin en büyük destekçilerinden IMF, son olarak Mısır'ın kredi ihtiyacı için harekete geçti.
IMF, Pandemiyle Mücadele Kredisi ile Mısır’a Destek Olacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüste toplam vaka sayısı 4 milyon 256 bine çıktı. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise 287 bine yükseldi. En ağır bilançonun kaydedildiği ABD’nin yanı sıra çoğu Avrupa ülkesindeki kayıplar da azımsanamayacak seviyelerde bulunuyor.

Bu zor günlerde ülkelerin maddi anlamdaki en büyük destekçilerinden biri olan Uluslararası Para Fonu (IMF), pandemi le mücadele kapsamında son olarak Mısır’a elini uzattı. Toplam 9746 vaka ve 533 ölümle diğer ülkelere kıyasla daha iyi bir durumda bulunan Mısır, son birkaç günde vaka ve ölümlerde düşüş kaydetse de tehlike hala sürüyor.

Mısır Korona Vaka ÖlümNisan ayı sonunda IMF’den yardım talep ettiği öğrenilen Mısır, salgın sürecinde finansman desteğine ihtiyaç duymuştu. Bugün fondan gelen haber, karantina uygulamalarının birkaç hafta önce gevşetildiği Mısır’a kredi desteği verileceğine yönelikti.

IMF’den Mısır’a 2 Milyar 772 Milyon Dolarlık Kredi Desteği

IMF Mısır'a Kredi DesteğiCovid-19 salgını ile mücadele eden ülkelere destek veren IMF, bu kez Mısır’a 2 milyar 772 milyon dolarlık kredi vereceğini duyurdu. IMF’den gelen açıklamada Mısır’ın pandemiden kaynaklı acil ödemeler dengesini sağlama ve diğer ihtiyaçları giderme amacı taşındığı söylendi.

Fakat Mısır’ın borcu ödeme şekline dair herhangi bir bilgi olmaması dikkat çekti. Öyle ki borcun geri ödeneceği faiz oranı ve vade konusuna değinilmedi. Mısır piyasalarının pandemi belirsizliğiyle sarsılmasının ekonomik istikrar üzerindeki negatif etkisine dikkat çekildi. Mısır’ın salgına karşı verdiği çaba ise şöyle özetlendi;

Mısır Salgın Çabası

“COVID-19 salgını, Mısır’daki insanların yaşamlarını, geçim kaynaklarını ve ekonomik koşullarını büyük ölçüde bozdu. Küresel şok, turizmin durması, önemli sermaye uçuşu ve havalelerin yavaşlamasıyla sonuçlandı ve acil bir ödeme dengesi ihtiyacıyla sonuçlandı.”

IMF Başkanı Kristalina Georgieva ise Mısır’a verilecek krediyi Twitter hesabından duyurdu;

IMF’nin sağladığı söz konusu yardım paketi ile başta sağlık sektörü olmak üzere güçsüz kalan diğer sektörlere destek verilecek. Tüm dünya gibi ekonomik sarsılmadan etkilenen ülke, daha az belirsiz ve daha az riskli bir piyasa ortamı yaratmaya çabalıyor. Hükümet ve Mısır Merkez Bankası bu amaç için birlikte hareket ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu