Yatırım yapmaya başla!

IMF’ten Küresel Ekonomi için Fırtına Bulutları Uyarısı!

IMF Başkan Yardımcısı David Lipton, küresel ekonomi üzerinde fırtına bulutlarının yoğunlaştığını ve hükümetlerin olası bir krize hazır olmadığını söyledi.
IMF’ten Küresel Ekonomi için Fırtına Bulutları Uyarısı!

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkan Yardımcısı David Lipton, dünya ekonomisinin son iki yılda yaşadığı güneşli günlerde, hükümetleri “akan çatıyı tamir etmeleri” konusunda sürekli uyardığını ancak küresel ekonomi üzerinde fırtına bulutlarının toplandığını söyledi. Hükümetlerin 10 yıl önce yaşadıkları ekonomik bozulmayı karşılayacak rahat imkanlara sahip olmalarını beklememeliyiz diyen Lipton, olası krizlere karşı uyarıda bulundu.

IMF Başkan Yardımcısı David Lipton, birçok insan gibi kendisinin de küresel ekonomi üzerinde fırtına bulutlarının yığıldığını gördüğünü söyledi.

Daha da kötüsü hükümetlerin krizi önlemek için gerekli olan hazırlıklarının tamamlamadığından korktuğunu ifade eden Lipton, merkez bankalarının muhtemelen hiç alışılmamış önlemleri denemek zorunda kalacaklarını, fakat ne derece etkili olacağı bilinmediğinden, para politikasının yeterliği hakkında endişe duyduğunu belirtti. Olası bir kriz halinde politika yapıcıların baskı altında kalacaklarını ve kendilerini daha hiç denemedikleri durumlarda bulacaklarını anlattı.

Birçok hükümetin yüksek düzeyde borçlu olduğunu ve mali bir manevra alanı bulamayacaklarını söyledi.

Hükümetlerin yarattığı mali yük dikkate alındığında teşviklerin de siyasetten kolay benimsenmeyeceğini dile getiren Lipoton, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşlarının en büyük risk faktörü olduğunu söyledi. Söz konusu gümrük vergilerin tam olarak uygulamaya konulması halinde küresel GSYH’nin 2020 yılına kadar kayda değer oranda azalma kaydedeceğini belirtti.

İki ülke arasında bir süredir devam eden ticaret savaşlarını dünyanın kendi eliyle kendini vurması olarak yorumlayan Lipton, ABD ile Çin’in açıkladıkları en yeni ateşkes gerilimlerinin yoğunlaşması veya yayılmasını önleyecek kalıcı bir anlaşma ile sonuçlanmasının çok önemli olduğunu bildirdi. Eğer sonuç alınamazsa ve bir kilitlenme ortamı doğarsa küresel ekonomide bir parçalanma ve yavaşlama meydana geleceğini sözlerine ekledi.

Edinilen bilgiye göre Çin, ABD’den ithal ettiği otomobillerde vergi indirimine gitmeyi planlıyor.

ABD’den ithal edilen otomobillerde %40 olan verginin %15’e indirilmesine yönelik bir teklifini önümüzdeki günlerde incelenmek üzere bakanlar kuruluna sunulduğu öğrenildi. ABD’li ve Çinli üst düzey yetkililer bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek, en azından iki ülke arasındaki ticaret görüşmelerinin devam ettiğinin sinyalini verdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum