Yatırım yapmaya başla!

IMF Tarihinin En Büyük Kredisi Arjantin’e Veriliyor

Arjantin IMF ile bir kredi anlaşmasına gitti. IMF tarihinde en yüksek paketlerden biri olan anlaşma ile 2021 sonu toplamda 57.4 mn dolar Arjantin'e destek olunacak.
IMF Tarihinin En Büyük Kredisi Arjantin’e Veriliyor

Uluslararası Para Fonu ve Arjantin Çarşamba günü, Güney Amerika ülkesine temin edilen kaynakların 19 milyar dolar artırılması yönünde bir anlaşma yaptığını duyurdu. IMF Yönetim Kurulu onayı bekleyen anlaşma, program kapsamında mevcut olan toplam tutarı 2021 sonunda 50 milyar dolardan 57.4 milyar dolara çıkaracak.

Arjantin’in durgunluk arz eden ekonomisi, hızlı faiz oranları ve bu yıl dolar karşısında değerinin yaklaşık %50’sini kaybetmiş bir para birimi altında mücadele etmeye çalışıyor.  Ülkenin Merkez Bankası Başkanı Luis Caputo, Haziran ayında dizginleri aldıktan sonra kişisel nedenlerle Salı günü istifa etmişti. IMF ile yapılan görüşmelerin ortasında bir ülke için sürpriz açıklama kötü gidişatın ateşini yükseltti. Açıklamadan sonra Arjantin pezosu yuvarlandı. 

Arjantin sermaye piyasalarında risk ortamına bağlı olumsuz seyir devam ediyor.

Merval Gölgeler Altında SeyrediyorArjantin Buenos Aires Borsası’nın en önemli endekslerinden biri olan MERVAL, en yüksek işlem hacmine sahip hisse senetlerinin piyasa değerini yansıtıyordu. MERVAL’ı  eksi %0,32 ile 33.943,28 puan civarında izliyoruz. 

Gelişmeler yaşanırken anlaşma sonrasında Arjantin Hükümeti tarafından yapılan açıklamada, 2019 yılına kadar harcamaları azaltacağını açıkladı. IMF Genel Müdürü Christine Lagarde, IMF tarihinin en büyük kredilerinden biri olan paketin en savunmasız olanağını sağlamaya devam ederken, Arjantin’deki piyasa güvenini yeniden tesis etmesine yardımcı olacağından emindi.

Yapılan bütçe planlamaları, daha önceki IMF kurtarma operasyonlarından sonra uygulanan kemer sıkma politikalarını anımsatarak Arjantin’de protesto ve grevlere yol açtı.

IMF tarihin en büyük kredi paketinin olduğunu belirtirken, Arjantin’de istikrarın sürmesi için destek verecek.

IMF Tarihinin En Büyük KredisiIMF, yardım sadece para ile değil yaşanacak süreçlerde hükümetin istikrarının destekleyeceğini açıkladı. Çok yüksek enflasyon verilerinin yol açacağı resesyon sürecinin en kısa zamana indirgenmesi konusunda gerekenin yapılması gerektiği öngörüldü. Mali sıkılaşma planının uygulanacağı açıklandı, piyasalarda bu olaya tepkiler olumlu izleniyor. Sürecin kısa sürede aşılmayacağına yönelik analizler yapılıyor.

Piyasa analistlerinin yaptığı yorumlardan çıkan sonuçlarda gelişmekte olan ekonomilerde hayatın zor olacağı yönündeydi. Bu ülkelerde faiz artırımlarının yapılması gerektiği açıklanırken, zorlu süreçlerde kolay çözümlerin olmadığı belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum