Yatırım yapmaya başla!

IMF: “Çoklu Riskler Orta Doğu ve Komşuları için Görümünü Gölgeliyor”

IMF bugün yayınladığı raporda; çok yönlü ve birbirine geçmiş risklerin Orta Doğu, Kuzey Afrika, Afganistan ve Pakistan (MENAP) bölgesi için görünümü gölgelediğini belirtti.
IMF: “Çoklu Riskler Orta Doğu ve Komşuları için Görümünü Gölgeliyor”

Uluslararası Para Fonu’nun en son yayınladığı raporda; Orta Doğu ve komşularının 2019’daki daha yüksek ham petrol fiyatlarından faydalanabilecekleri ancak bölgede çok sayıda belirsizlik olduğu söylendi.

IMF’nin bugün Orta Doğu, Kuzey Afrika, Afganistan ve Pakistan (MENAP) bölgesi için yayınladığı son bölgesel ekonomik görünümünde, çoklu ve iç içe geçmiş risklerin MENAP bölgesi için görünüme gölge düşürdüğü yönünde uyarı yapıldı. Ve söz konusu riskler, beklentilerden daha hızlı bir şekilde artan küresel finansal koşullardaki sıkılaşma, küresel büyümeyi ve MENAP’ın ticaret partnerlerini kötü etkileyebilecek ticaret çatışmaları, jeopolitik gerilmeler, bölgesel çatışmalardan kaynaklanan yayılmalar olarak belirtildi.

IMF bu risklerin finansal piyasa duyarlılığında bir bozulmaya ve daha büyük finansal piyasa volatilitesine neden olabileceğini kaydetti.

IMF Riskler Finansal Piyasa Duyarlılığında Bozulmalara Yol Açabilir Burada IMF risklerin, yüksek düzeyde borçları ya da büyük yeniden finansman gereklilikleri olan ülkeler için finansal zorlukları kötüleştirebileceğinin de üzerini çizdi. İlgili haberde, Orta Doğu’daki petrol üreticisi ülkelerin geleneksel bir şekilde hükümet gelirlerinin kaynağı olarak petrol ihracatına güvendikleri hatırlatıldı. Arz ve talep dengesizliği nedeniyle petrol piyasalarındaki dalgalanmaların bir dizi ülkeyi harekete geçirdiği, bunun özellikle de ekonomilerini petrolden uzaklaştırıp diğer sektörlerde daha fazla iş yaratmayı amaçlayan Körfez için geçerli olduğu dile getirildi.

Orta Doğu, Kuzey Afrika, Afganistan ve Pakistan bölgesinin görünümüne ilişkin son tahmininde de IMF bu ülkeleri daha fazla reform yapmaya teşvik etti.

IMF Orta Doğu, Kuzey Afrika, Afganistan ve Pakistan Görünüm Raporu “Görünüm ve yükselen riskler, herkesin yararı için büyümeyi yeterli iş oluşturabilecek seviyelere çıkarmaya yoğunlaşılması gerektiğini gösteriyor. Bu bağlamda, Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi başta olmak üzere ülkeler; finansmana erişimi genişletmeli, yönetimi güçlendirmeli, eğitim sonuçlarını geliştirmeli ve işgücü piyasası esnekliğini yükseltmelidir.” diyen IMF, gelecek mali ayarlamanın mümkün olduğu kadar büyüme dostu ve adil olmasını sağlamak için ülkelerin bir yandan iyi hedeflenmiş sosyal harcamaları beslerken diğer yandan da insan sermayesi ve fiziki altyapısındaki büyüme geliştirici ve yüksek kaliteli yatırım harcamalarına öncelik vermesi gerektiğini aktardı.

Ayriyeten IMF, hükümetlerin gelir tabanlarını çeşitlendirmek için daha ilerici bir vergi yapısına geçmeleri gerektiğini savundu.

IMF Hükümetler Gelir Tabanlarını Çeşitlendirmek için Vergi Yapısı Değiştirmeli IMF’de Orta Doğu ve Orta Asya Direktörü olan Jihad Azour da bugün raporla ilgili verdiği demeçte, MENAP raporunun belirsiz bir küresel büyüme görünümü arasında geldiğini söyledi ve “küresel koşullar risk ölçütleri açısından değişiyor, hala yüksek bir büyüme düzeyine sahip olmamıza rağmen büyüme durağan bir noktaya gelmektedir” dedi.

IMF’nin uyarılarına rağmen MENAP bölgesinde hem ihracatçılar hem de ithalatçılar için görünümün esnek olduğu ama ABD’nin İran yaptırımları nedeniyle kısa süre önce hafifçe düştüğü vurgulandı.

IMF MENAP Bölgesi İhracatçılar İthataçılar için Görünüm Esnek Uluslararası Para Fonu da burada; “yaptırımların yeniden uygulanmasıyla ilgili olarak İran için önemli ölçüde daha zayıf bir görünüme rağmen petrol ihraç eden ülkelerin 2018’de 1.4, 2019’da da yüzde 2 oranında büyüyeceği öngörülüyor” ifadeleriyle görüş bildirdi. Bu arada Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi ülkelerinin ise 2018’de yüzde 2.4 ve 2019’da yüzde 3 büyüyeceğinin öngörüldüğü anlatıldı.

Son olarak Mısır, Lübnan, Fas, Pakistan, Suriye ve Tunus‘un da bulunduğu MENAP bölgesinde yer alan petrol ihracatçısı ülkelerin 2018’de yüzde 4.5’lik ılımlı bir hızda devam etmelerinin beklendiği, 2019’da ise yüzde 4’e geri düşmelerinin beklendiği kaydedildi.

IMF burada; “Ancak petrol ihracatçısı ülkelerin yaklaşık dörtte üçünün orta vadede yüzde 5’ten daha az büyümesi beklenirken büyüme dengesiz ve bölgenin istihdam zorluklarını ve kalkınmayla ilgili ihtiyaçlarını karşılamak için çok düşük. Daha yüksek petrol fiyatları, dış ve mali dengelerdeki gelişmelerin bir kısmını mahsup ediyor.” sözleriyle yorum yaptı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum