Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IMF, Arjantin ile Alacaklıların Anlaşmaya Varabileceğini Düşünüyor

IMF Sözcüsü Gerry Rice, Arjantin ve alacaklıların bir anlaşmaya varabileceğine dair iyimser olduğunu dile getirdi. Detaylar aşağıda;
IMF, Arjantin ile Alacaklıların Anlaşmaya Varabileceğini Düşünüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Pandemi öncesinde büyük bir borç krizi ile başa çıkmaya çalışan Arjantin’de şimdiye kadar 9931 vaka ve 416 ölüm sayısı rapor edildi. Ülke koronavirüsle birlikte daha fazla baskı altında kalırken IMF Sözcüsü Gerry Rice’ın Arjantin ile alacaklıların bir anlaşmaya varabileceğine dair iyimser açıklamaları dikkat çekti.

IMF’nin rutin basın toplantısında konuşan Rice; “Arjantin’in özel alacaklılarla ikili görüşmelerinde, her iki tarafın da anlaşmaya varmak için görüşmelere devam etmeye istekli olması bizi cesaretlendiriyor” dedi.

Nitekim Başkan Alberto Fernandez hükümeti 67 milyar dolarlık borç konusunda anlaşmaya varmak için son tarihi resmen uzatmıştı.

Fonun, Arjantin ile alacaklılar arasındaki müzakerelerin sonuçları üzerine spekülasyon yapmak istemediğini belirten Rice, şu ifadeleri kullandı:

“Yine de her iki tarafın da anlaşmaya devam etme isteğiyle cesaretleniyoruz. İleriye dönük Arjantin ekonomisi için sürdürülebilir bir yol oluşturmak üzere bir anlaşma yapılabileceğini ummaya devam ediyoruz.”

Arjantin Koronavirüs
KAYNAK: Worldometer

Arjantin’in olası bir temerrüde düşme durumunda IMF’Nin pozisyonunun ne olacağına dair sorulara da şöyle açıklık getirdi:

“Bu konuda Arjantin makamlarının ülkenin devlet borcunu yeniden yapılandırmak için özel tahvil sahipleri ile aktif görüşmelerde bulunduğunu söylemek isterim. Daha önce de söylediğimiz gibi, sadece Arjantin için değil, tüm ülkeler için uzun zamandır devam eden uygulamamız doğrultusunda bu müzakereler Arjantin ve alacaklıları için ikili bir konudur ve IMF’yi doğrudan bu sürece dahil etmez.”

Tüm bunların yanında Rice, Arjantin ile IMF arasındaki ilişkiler hakkında yeni bir destek programının olası görünmediğine işaret etti. Fon yetkilisi, şimdiye kadar Arjantin ile herhangi bir anlaşma için müzakere başlatılmadığı konusunda net konuştu. Bununla birlikte dokuzuncu kez temerrüde yaklaştığı söylenen Arjantin için IMF’nin iyimser yönde konuşması, bir anlaşma olacağına dair umutları artırdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu