Yatırım yapmaya başla!

IMF 2019 Küresel Büyüme Tahmini %3,5’tan %3,3’e Düşürdü

Uluslararası Para Fonu, 2019 için küresel ekonomi büyüme tahminini yeniden düşürerek, %3,5 seviyesinden %3,3'e indirdi.
IMF 2019 Küresel Büyüme Tahmini %3,5’tan %3,3’e Düşürdü

IMF, ticari gerilimlerin artması ve FED’in daha sıkı bir para politikası uygulamasına yönelik riskleri öne sürerek, 2019 yılına ilişkin küresel büyüme tahminini aşağı yönlü revize ettiğini açıkladı. Küresel ekonomi için bir önceki yüzde 3,5’lik tahminini, yüzde 3,3 oranına indirdiğini söyledi.

IMF, 2020 yılı için %3,6’lık bir büyüme beklerken, 2019 için tahminini daha önce 0,4 puan düşürerek %3,5’e çekmişti.

2020 Büyüme Tahmini Yüzde 3,6IMF raporu; Kuzey Atlantik Serbest Ticaret Anlaşması’nın (NAFTA) yerine geçecek olan ve Trump ile Meksike ve Kanadalı meslektaşlarının imzaladığı bir ticaret anlaşması olan ABD-Meksika-Kanada Anlaşması (USMCA) yürürlüğe geçirilmeye zorlanırken geldi. Ayrıca Trump yönetimi Çin ile başka bir ticari anlaşma imzalamaya da çalışıyor.

Risk dengesinin olumsuz yönde sapmaya devam ettiğini söyleyen IMF, “Farklılıkları çözememek ve tahminlere dahil edilenlerin üstünde ve ötesinde tarife engellerinde meydana gelen bir artış, ithal edilen ara mallar ve sermaye mallarından daha yüksek maliyetlere ve tüketiciler için daha yüksek nihai mal fiyatlarına yol açacaktır,” dedi.

USMCA 30 Kasım’da imzalandı, ancak henüz kongre onayını alamadı ve yasama organi aracılığıyla almak idare için zor olacak.

USMCA Kongre Onayını AlmadıAnlaşma, Demokratların kontrolündeki meclisten geçmek zorunda ve Cumhuriyetçi Sen. Chuck Grassley, tarafından eleştirildi. Senatör bir anlaşma onaylandıktan sonra Meksika ve Kanada mallarına uygulanan tarifelerin kaldırılması gerektiğini belirtti. Ancak Trump, bunu yapmak istediğini belirtmedi.

Üç ülke arasındaki anlaşma bozulursa, ABD ekonomisi için sorunlar büyük olacak. Kanada ve Meksika, ABD’nin en büyük üç ticaret ortağından ikisi ve Sayım Bürosu’ndan alınan verilere göre; 2018’de ABD küresel ticaretin yüzde 30’unu oluşturdu.

IMF, yüksek ticaret politikası belirsizliği ve misilleme ile ilgili endişelerin iş yatırımını azaltabileceğine dikkat çekti.

Ticaret Belirsizliği Küresel Ekonomiyi EtkiliyorIMF, “Yüksek ticaret politikası belirsizliği ve misilleme ile ilgili endişeler, iş yatırımını azaltabilir, tedarik zincirlerini bozabilir ve verimlilik artışını yavaşlayabilir. Kurumsal karlılığa ilişkin depresif görünüm, finansal piyasa duyarlılığını artırabilir ve büyümeyi daha da azaltabilir,” dedi.

Census verilerine göre; yalnızca Çin geçen yıl ABD küresel ticaretinin yaklaşık yüzde 16’sını oluşturdu. Ancak iki ülke arasındaki müzakereler devam ederken, görünüm umut verici görünüyor. 27 Mart’ta Reuters, Çin’in Trump ile yaptığı görüşmelerde dikkat çeken zorunlu teknoloji transferleri gibi konularda daha önce benzeri görülmemiş bir ilerleme kaydettiğini belirtti.

IMF’ye göre; küresel ekonomik büyüme için bir diğer risk, merkez bankalarının özellikle de FED’in para politikasında bir değişiklik.

FED Politikalarında DeğişiklikIMF, “Beklenen politika oranlarının piyasa tarafından öngörülen yolu, FOMC’un tahminlerinin altında kalıyor ve ABD’nin ekonomik verileri güçlü kalırsa piyasaya beklenen politika yolunun yeniden değerlendirilmesi olasılığını artırıyor. Bu, daha yüksek ABD faiz oranlarına, yeniden güçlenen dolar değerine ve bilanço açıkları bulunan gelişmekte olan piyasalar ve ekonomiler için daha sıkı finansal koşullara neden olabilir,” dedi.

IMF’nin öne sürdüğü diğer riskler ise anlaşmasız bir Brexit, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin seçim belirsizliği ve Doğu Asya’daki jeopolitik gerilimler oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum