Yatırım yapmaya başla!

Ocak Ayında 7 Yılın Zirvesini Gören İmalat PMI Nisan’da 2,9 Puan Geriledi!

Yıla yüksek seviyeden başlayan imalat PMI, Şubat ve Mart aylarında başlattığı düşüşünü sürdürdü. Nisan'da 2,9 puan birden düşen endeks, 48,9'a geriledi. İşte detaylar...
Ocak Ayında 7 Yılın Zirvesini Gören İmalat PMI Nisan’da 2,9 Puan Geriledi!

İstanbul Sanayi Odası (İSO), Türkiye ve İstanbul İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) Nisan sonuçlarını yayınladı. Ocak ayında son 7 yılın zirvesini gören endeks, Nisan’da 2,9 puan birden düşerek 48,9’a geriledi. Söz konusu gerilemenin Türk imalat sektörü için zorlu faaliyet koşullarına işaret ettiği belirtilirken, bu durumda piyasalardaki dalgalanmanın payı olduğu ifade edildi.

2018 yılına 55,7’den giren endeks, Şubat’ta 55,6’ya, Mart’ta 51,8’e gerilemişti.

Mart ayında sert düşüş kaydeden imalat PMI, Nisan’da da bu düşüşü sürdürdü ve 48,9’a indi. Ankete katılanlar sektördeki ılımlı yavaşlamanın piyasalardaki dalgalanmadan kaynaklandığını belirtti.

Türk imalatçıları tarafından alınan toplam yeni siparişlerin ikinci çeyreğin başında ivme kaybettiği söylenirken, bu durumun sonucu olarak da firmaların işe alım ve satın alma faaliyetlerini yavaşlattığı belirtildi.

Söz konusu gerilemeye rağmen üretimin artmasının, yapılan yeni yatırımlardan kaynaklandığı söylendi.

Küresel anlamdaki ekonomik büyümenin dış pazarlardan alınan siparişlerin devam etmesini sağladığı belirtilirken, talep koşullarındaki gelişmelerin firmaların Nisan ayında birikmiş işlerini azaltabilmesini sağladığı ifade edildi.

Enflasyonda belirlenen hedefe ulaşılamamanın getirdiği baskılar devam ederken, Türk lirasındaki değer kaybının etkisiyle girdi fiyatlarındaki yükselişin sürdüğü, bunun etkisiyle de, firmaların ortalama satış fiyatlarının ikinci çeyreğin başında artmaya devam ettiği bildirildi.

Nisan ayında İstanbul imalat sektörünün daha zorlu koşullarda faaliyet gösterdiği belirtildi.

Son anket verilerine göre; İstanbul imalat sektöründe yeni siparişlerin üst üste 12 aylık artışın ardından Nisan ayında hız kestiği işaret edildi. Bu durumun sonucu olarak üretimde düşüş görüldü. Anket katılımcılarının ortak öngörüsü istihdamın artmaya devam etmesi beklentisi oldu. Bu sayede istihdam üst üste 13. ay olacak şekilde artmış oldu.

İstihdamdaki artışın ekonomik faaliyetlerde planlanan genişlemeden kaynaklandığı belirtilirken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada işsizliğin azaltılması konusunda çalışmaların sürdüğünü dile getirmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum