Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İhracatın Artırılması Amacıyla 81 İlde Destek Ofisi Açılacak

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TOBB ile birlikte hayata geçirilen projelerden bahsederek, ihracatçı sayısını artırmak amacıyla 81 ilde İhracat Destek Ofisi kurulacağını bildirdi.
İhracatın Artırılması Amacıyla 81 İlde Destek Ofisi Açılacak
Yorum

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 75. Genel Kurul Hizmet Şeref Belgesi ve Plaket Takdim Töreni’ne katıldı. Ekonomideki sorunların çözümünde en iyi fikirlerin iş dünyası ile güç birliği yapılarak elde edileceğini söyleyen Pekcan, ihracatın önemine değindi. İhracatçı sayısının artırılması amacıyla 81 ilde İhracat Destek Ofisleri açılacağını müjdeledi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, iş dünyası ile güç birliği yaparak daha dayanıklı bir ekonomiye ulaşacağımızı söyledi.

Ruhsar Pekcan Ihracat Destek OfisiGöreve geldiği ilk günden bu yana iş dünyasıyla istişare içerisinde olduklarını, 2400 civarında talep aldıklarını belirten Pekcan, bunların sadece 150 tanesine olumsuz cevap verdiklerini bildirdi. 1056 talebe olumlu dönüş yapılırken, geri kalanların Bakanlık tarafından takip edildiğini açıkladı.

Küresel boyutta ticarette korumacılık anlayışının son zamanlarda artmasına ve dünya ticaretinin yavaşlamasına rağmen Türkiye Bakanlığı olarak önemli adımlar attıklarını anlattı. 2018 yılında 168,1 milyar dolar ile Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat rakamına ulaştığımızı hatırlatan Pekcan, aynı seyrin bu yılın ilk üç ayında da devam ettiğini dile getirdi.

İhracatın ithalatı karşılama oranı geçen yıl %75 seviyesinde iken, bu yıl %80’leri aştı.

Ihracat Destek OfisiTürkiye İstatistik Kurumu ve Ticaret Bakanlığı işbirliğinde hazırlanan verilere göre, 2019’un Mart ayında dış ticaret açığı %63,7 azaldı. Bu dönemde ihracatın ithalatı karşılama oranı ise %87,9 seviyesinde gerçekleşti. Söz konusu oranın gittikçe arttığını ifade eden Pekcan, orta gelirliden yüksek gelirli bir ülke haline dönüşebilmemiz için gerekli olan çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini açıkladı.

Bu doğrultuda iç – dış ticarette ve gümrüklerde dijitalleşmeye çalışıldığını, e-ticareti ön plana çıkarmak hedefiyle planların hayata geçirildiğini sözlerine ekledi. Geçtiğimiz günlerde de gümrüklerde hem zaman hem iş yükünün azalmasını sağlayacak kağıtsız gümrük döneminin 30 Nisan itibarıyla başlatıldığı duyurulmuştu. Bakan Pekcan üretimde yeni teknolojileri yakalayarak, yüksek teknolojili ürün ihracatını %17 seviyelerine çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı.

TOBB ile birlikte 21 ilde 31 İhracat Destek Ofisi kurulduğunu ve bunun 81 ile yayılacağını söyledi.

Tobb Ticaret BakanligiHerkesin bu ofislerden yararlanabileceğini, söz konusu çalışmaların değerlendirildiği istişare toplantısına yaklaşık 27 bin esnaf ile 5 bin oda ve borsa temsilcilerinin katıldığı bilgisini paylaştı.

Ülkemize daha fazla yatırımcı çekebilmek için hep birlikte çalışacağımızı söyleyen Ruhsar Pekcan, TOBB ile beraber Güven Damgasını oluşturduklarını, Perakende Bilgi Sistemi (PERBİS) üzerinde çalıştıklarını ve yıl sonunda yazılım kısmı tamamlandığında şirketlerin kuruluş, kapanış ve ruhsat işlemleri PERBİS üzerinden dijital olarak yapabileceklerini anlattı.

Ekonomimizin iş dünyasının omuzlarında yükseldiğini dile getiren Pekcan, Türkiye olarak daha dayanıklı bir ekonomi ile yüksek gelirli ülkeler ligine yükseleceğimize inandıklarını sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu