Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hazır Giyimcilerin AliExpress ile İmzaladığı Anlaşmayla Türk Ürünleri Dünyaya Ulaşacak

İHKİB ile AliExpress arasında iş ortaklığı anlaşması yapıldı. Böylece Türk firmaları ürünlerini e-ihracat vasıtasıyla dünyanın en ücra köşesine bile satabilecek.
Hazır Giyimcilerin AliExpress ile İmzaladığı Anlaşmayla Türk Ürünleri Dünyaya Ulaşacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye’den yurt dışına açılmak isteyen ve tüketicilere doğrudan ulaşmak isteyen KOBİ’lerin önünü açacak bir anlaşma imzalandı. Çinli e-ticaret devi Alibaba Group bünyesindeki iki alt birim ile İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) arasında ihracatname anlaşması yapıldı. Böylelikle hazır giyim ve perakende pazarındaki firmalar, ürünlerini AliExpress sayesinde küresel pazara sunabilecekler.

İlk etapta 15 bin İHKİB üyesi, 200 ülkenin pazarına girecek.

Hazır Giyim İhracatİHKİB’in AliExpress ve AliExpress Türkiye ile yaptığı iş ortaklığı anlaşması kapsamında, öncelikle 15 bin üye, 79 milyon potansiyel müşteriye ulaşacak. Çin’in dev şirketi ihracatçılara pazarlama, lojistik ve tahsilat gibi konularda altyapı desteği verilecek.

18 dilde tercüme desteği sunulacak olan bu hizmetlerin yanında mağaza açmak isteyen satıcılara sürecin her aşamasından ücretsiz rehberlik hizmeti sunulacak. AliExpress mağaza açan firmalardan periyodik olarak bir ücret talep etmiyor. Fakat ürün kategorisine göre değişmekle birlikte %5-8 arasında komisyon istiyor.

İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, dünyada e-ihracatın her geçen gün artış gösterdiğini, Türkiye hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün de bu alanda rolünün arttığını belirtti. 2016 yılında küresel e-ihracatın 401 milyar dolar olduğunu söyleyen Gültepe, önümüzdeki yıl bu rakamın 994 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini açıkladı.

E-ihracat konusunda özellikle Rusya, Avrupa ve Orta Doğu’daki tüketicilerin büyük avantaj olduğunu söyleyen Gültepe, şirketlerin büyüklüğüne bakılmaksızın dünyanın her köşesine perakende satış yapabileceğini anlattı.

AliExpress Bölgesel İş Geliştirme Yöneticisi Yaman Alpata, firmalara sunulacak kolaylıkları anlattı.

AliExpress Bölgesel İş Geliştirme Yöneticisi Yaman Alpata AçıklamaGrup olarak Türkiye’deki KOBİ’lerin küresel düzeyde rekabet edebilmesini sağlayacak altyapıya sahip olduklarını söyledi. Türkiye’deki girişimcilerin ve perakendecilerin sadece basit birer belgeyle çok kolay bir şekilde mağaza açabildiklerini anlattı. KOBİ’lerin mağazalarını açtıktan sonra ürünlerini Türkçe olarak listeleyebildiklerini belirtti.

AliExpress Global Tüketici ve Pazar Operasyon Direktörü Cheer Zhang ise bu süreçte Türk ihracatçısına gereken her türlü desteği vermeye hazır olduklarını vurguladı. Başta; Rusya, Avrupa ve Orta Doğu olmak üzere, Şili, ABD, Brezilya ve Güney Amerika gibi pazarlara Türk ürünlerini ulaştırmayı istediklerini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu