Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IEA Raporuna Göre 2040’a Kadar Petrol Üretimi %10 Artacak

2019 Dünya Enerji Görünümü Raporu'na 2040 yılına kadar küresel petrol üretimi %10, doğal gaz %40 ve elektrik üretimi %45,4 oranında artış gösterecek.
IEA Raporuna Göre 2040’a Kadar Petrol Üretimi %10 Artacak
Yorum

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından hazırlanan 2019 Dünya Enerji Görünümü Raporu‘na göre, 2040 yılına kadar küresel boyutta petrol ve doğal gaz üretiminde artış olacak. IEA Genel Müdürü Dr. Fatih Birol, küresel enerji sistemlerini dönüştürmenin kolay bir iş olmadığını söyledi.

Bu konuda hükümetler başta olmak üzere tüm sektörlerin aktif şekilde rol alması gerektiğini söyleyen Birol, 2040 yılına kadar enerji talebinde her yıl %1 oranında büyüme olacağını belirtti.

Kömür kullanımı, karbon salınımı ve sürdürülebilir enerji gibi konulara değinen Birol, hükümetlerin geleceği değiştirme aşamasında en büyük sorumluluğa sahip olduğunu sözlerine ekledi.

IEA raporuna göre 2040 yılına kadar küresel elektrik üretimi %45,4 oranında artış gösterecek.

2040 Elektrik ÜretimiSöz konusu artışla birlikte elektrik üretiminin önümüzdeki 20 yıl içinde 38,7 milyar megavatsaate çıkması öngörülüyor. 2018 yılındaki üretim 26,6 milyar megavatsaat seviyesindeydi. Talep kısmında ise 34,5 milyar megavatsaat tahmini yapılıyor.

2018 yılındaki küresel elektrik talebi 23 milyar megavatsaat olarak kaydedilmişti. 2040 yılı için yapılan elektrik talebinde 18 milyar megavatsaatlik kısmın Asya-Pasifik Bölgesi’nden, 5,6 milyar megavatsaatlik kısmın ise Kuzey Amerika bölgesinden kaynaklanacağı tahmin edildi.

Yenilenebilir kaynaklar toplam elektrik üretiminin 26 milyar megavatsaat kadar olan kısmını karşılayacak. Bunlar arasında 15,5 milyar megavatsaatle rüzgar ve güneş enerjisi santralleri ilk sırada yer alırken, onu 6,9 milyar megavatsaatle hidroelektrik santrallerinin izlemeyeceği öngörülüyor.

2040’a kadar küresel doğal gaz üretiminde %40, petrolde ise %10 artış olacak.

2040 Doğal Gaz ÜretimiSöz konusu üretiminde Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) %39’luk payı tek başına karşılayacağı belirtildi. 2040 için tahmin edilen günlük petrol üretimi 45,9 milyon varil olurken, üretimin 117,7 milyon varile ulaşacağı belirtildi. Doğal gaz üretimi ise 5,9 trilyon metreküpü görecek.

Petrol fiyatları ABD-Çin arasındaki iyimserliğin zayıflamasıyla düşüş eğilimli hareket ediyor.

Petrol FiyatlarıTrump geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Çin mallarına uygulanan tarifeleri kaldırmak istemediğini söyledi. Bunun üzerine herhangi resmi bir açıklama iki taraftan da gelmedi. Yatırımcılar bu belirsizlik ortamında kaygılı duruşunu korurken, petrol fiyatları da söz konusu iyimserliğin kaybolması ile düşüş gösterdi.

Vadeli petrol kontratları New York’ta %1’in üzerinde geriledi. Singapur’da Vanda Insights’ın kurucusu Vandana Hari, dünyanın ticaret savaşından önceki ivmeyi yeniden yakalaması için tek yolun tarifelerin kaldırılması olduğunu söyledi. Aralık vadeli Batı Teksas petrolü 56,51 dolara kadar gerildi. TSİ 11:12’de de bu seviyelere yakın hareket ediyor.

Şu dakikalarda varil başına 61,62 dolardan işlem gören Ocak vadeli Brent petrolü ise yüzde 0,66 ekside hareket ediyor. Analistler ham petrolde 55,50 – 56,00 dolar bandının önemli seviyeler olduğunu belirtiyor.

Olası yükselişlerde 57,00 – 57,50 dolar seviyeleri beklenirken, fiyatlarda OPEC ve ortaklarının üretim kısıntısı kararı belirleyici olacak. Emtia uzmanlarını bazıları Aralık ayında yapılacak toplantıda en büyük üreticilerin kesinti konusunda isteksiz kalacağını, bu durumda da fiyatların 45 dolara kadar düşeceğini tahmin ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu