Yatırım yapmaya başla!

Huawei CFO’sunun Kefaletle Serbest Bırakılma Talebinde Sağlık Sorunları Gerekçe Gösterildi

Huawei’nin İran’da faaliyet gösteren bir şirketin kontrolüyle ilgili çok uluslu bankaları yanlış yönlendirmekle suçlanan Meng Wanzhou, bugün duruşmaya çıkıyor. İşte detaylar;
Huawei CFO’sunun Kefaletle Serbest Bırakılma Talebinde Sağlık Sorunları Gerekçe Gösterildi

ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasında ateşkes ilan edildiği gün Vancouver’de tutuklanan Huawei yöneticisi hakkında yeni gelişmeler yaşandı. Cuma günü başlayan ve henüz tamamlanmayan kefalet duruşmasında yeniden hakim karşısına çıkacak olan Huawei CFO’su Meng Wanzhou’nun Kanada’daki uzun süreli bağları, Vancouver’de sahip olduğu mülkleri ve hapiste bulunmasıyla ilgili sağlık kaygılarına işaret ederek serbest bırakılma isteğini yenileyeceği söylendi. Bu noktada; 1 Aralık’ta tutuklanan Huawei CFO’sunun bir yandan kefaletle serbest bırakılmak için uğraşırken diğer yandan ABD’in iade isteğiyle mücadele ettiği vurgulandı.

Sonuçta şu günlerde tüm dünyanın aşina olduğu Huawei CFO’su, ABD-Çin geriliminde olayların nasıl ilerleyeceğini belirleyen kilit isimlerden biri haline geldi.

Huawei CFO’su, ABD-Çin Geriliminde Kilit İsim Kaldı ki kendisi, çıkarıldığı mahkemede serbest bırakılmak için uğraşırken Çin de ABD’li ve Kanadalı yetkilileri tutuklama olayıyla ilgili protesto ediyordu. Gayri resmi bir Huawei yan kuruluşu olan SkyCom’un, İran’da iş yapmak için ABD yaptırımlarını ihlal etmesine ve çok uluslu finansal kurumları yanıltmasına izin vermekle suçlanan CFO, kaynaklardan alınan bilgilere göre 30 yıl hapis istemiyle karşı karşıyaydı.

Tabii, tutuklama yatırımcıları Washington ve Pekin arasındaki ticaret gerginlikleriyle ilgili endişelendirdiğinden küresel piyasaları da bulandırdı.

Huawei CFO’sunun Tutuklanması Pİyasaları da Bulandırdı

Keza ABD hisse senedi endeksleri Asya’da yapılan erken işlemlerde 0.71 oranında düşerek, Cuma günkü olumuz seyrini genişletti. Tüm bunların yanında ilgili haberlerde Meng’in kefaletle serbest bırakılma talebinde sağlık sorunlarına işaret etmesine de dikkat çekildi.

Buna göre Meng, gözaltına alındıktan sonra hipertansiyon tedavisi için hastaneye kaldırıldığını belirtti ve bir iade oturumundan önce serbest bırakılmak için hipertansiyon rahatsızlığının üzerini çizdi.

Huawei CFO’su Kefaletle Serbest Bırakılma Talebinde Hipertansiyon İşaret Etti Huawei CFO’su Meng Wanzhou ayrıca Vancouver’da her biri milyonlarca dolar değerinde iki evi olduğunu kaydetti.

Mahkeme belgelerine göre ailesi, kefaletinin kabul edilmesi durumunda Wanzhou’nun Vancouver’de kalacağının garantisini verdi. Eşi de kovuşturma boyunca kızlarını okula gitmesi için Vancouver’e getirmeyi planladığını bildirdi.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Le Yucheng de Pazar günü yaptığı açıklamada; ABD’nin eylemlerinin Çin vatandaşlarının meşru haklarını ihlal ettiğini belirtti. ABD’nin yanlış eylemlerini acilen durdurması gerektiğini söyleyen Bakan Yardımcısı, Çin buna sert bir şekilde karşı çıktığını dile getirmişti. Bununla birlikte Le Yucheng, Çin’in ABD eylemlerine bağlı olarak daha fazla karşılık vereceğini iletmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum