Yatırım yapmaya başla!

Huawei CFO’su 10 Milyon Kanada Doları Kefaletle Serbest Bırakıldı

1 Aralık’tan bu yana tutuklu olan Huawei CFO’sunun 10 milyon Kanada doları kefaletle serbest bırakılmasına karar verildi. Detaylar aşağıda;
Huawei CFO’su 10 Milyon Kanada Doları Kefaletle Serbest Bırakıldı

1 Aralık’ta Vancouver’de uçak değiştirirken tutuklanan ve ABD’nin İran yaptırımlarını ihlal etmek için sahtekarlıkla suçlanan Kanada CFO’su, dün 10 milyon Kanada doları (7.5 milyon ABD doları) kefaletle serbest bırakıldı. Tüm dünyanın merakla takip ettiği kefalet duruşmasında nihayet 3 günün sonunda karar verildi ve Meng Wanzhou şartlı olarak salıverildi.

Kanadalı hakim William Ehrcke’nin belirlediği kefalet şartlarına göre Meng’in pasaportlarını teslim etmesi, bir GPS takip cihazı taşıması ve ikamet ettiği yerden ayrılırken yanında hep bir güvenlik detayı olması gerektiği kaydedildi. Ayriyeten Meng’in akıbetinin ABD yönetiminin Kanada’dan iade talebinde bulunup bulunmamasına bağlı olacağı ve ABD’li otoritelerin talepte bulunmak için 60 günü olduğu bilgisinin üzeri çizildi.

Huawei CFO’su dün çıktığı kefalet duruşmasında serbest bırakıldı ve böylece bir haftadır devam eden artan ticaret gerilimi endişeleri ve güçlü piyasa tepkileri de geride bırakılmış oldu.

Huawei CFO’su Kefaletle Serbest BırakıldıTabii, dün verilen karar Huawei cephesinde sorunların çözüldüğü ya da Meng Wanzhou’nun tamamen özgür olduğu anlamına gelmiyordu. Keza Huawei CFO’su, Kanadalı hakimin belirlediği şartlar kapsamında salıverildi ve her an hapishaneye geri dönebilirdi. ABD de her an Meng Wanzhou’nun iadesi için talepte bulunabilirdi ve Meng’in ABD’ye iade edilip suçlu bulunması halinde 30 yıl hapis cezası alabileceği söyleniyordu.

Kaldı ki kaynaklarda ABD’nin Kanada’nın kefaletle serbest bırakma kararı vermesini istemediği çünkü babası bir milyarder olan Meng’in kaçış riskinin olduğu da yazılmıştı.

Huawei CFO’su Kefaletle Serbest Bırakıldı ABD'ye İade Edilme Riski Hala Var Yine de 3 güne uzayan kefalet duruşmasından serbest bırakılma kararı çıktı ve Wanzhou’nun ülkede kalacağına dair 10 milyon Kanada doları değerinde teminat gösterildi. Huawei de kararla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“İlerleyen duruşmalarda Kanadalı ve ABD’li hukuk sistemlerinin doğru bir sonuca ulaşacağına dair her türlü güvenceye sahibiz. Her zaman vurguladığımız gibi Huawei, Birleşmiş Milletler, ABD ve Avrupa Birliği’nin ihracat kontrolü ve yaptırım yasaları dahil faaliyet gösterdiği her ülke ve bölgedeki yasa ve yönetmeliklere uymaktadır.” Meng’in 6 Şubat’ta yeniden hakim karşısına çıkacağı bilgisi de paylaşıldı.

Tüm bunların yanında, Salı günü çıkan haberlerde eski bir Kanadalı diplomat olan Michael Kovrig’in açıklama yapılmadan Çin’de gözaltına alındığı iddia edildi. Kovrig’in işvereni International Crisis Group, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve ülkenin diplomatik kuruluşu Global Affairs Canada’nın tutuklama olayıyla ilgili birlikte çalıştıkları bildirildi. Bu gelişme, Çin’in Meng’in tutuklamasının ciddi sonuçlar doğuracağı yönündeki tehditleriyle bağdaştırıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum