Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hong Kong Protestocuları Carrie Lam’in İstifası için Yeniden Toplandı!

Hong Kong protestocuları, lider Carrie Lam’in görev süresini tamamlamaya kararlı olduğunu söylemesinden üç gün sonra istifa çağrılarıyla yeniden ayaklandı. İşte detaylar;
Hong Kong Protestocuları Carrie Lam’in İstifası için Yeniden Toplandı!
Yorum

Hong Kong protestocuları, lider Carrie Lam’in görev süresini tamamlamaya kararlı olduğunu söylemesinden sadece üç gün sonra istifa çağrılarıyla yeniden ayaklandı.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi Başyöneticisi Carrie Lam, birkaç gün önce kendisi adına yapılan istifa çağrılarına rağmen görev süresini tamamlayacağını belirterek yaşananlar için halktan özür dilemişti.

Ancak sabahın erken saatlerinde şehirdeki Yasama Konseyi’nde yüzlerce kişilik bir kalabalığın olduğu ve Carrie Lam’in Çin iadelerine izin verecek tasarısını tamamen geri çekmesini talep etikleri aktarıldı.

Hong Kong Protestocuları Carrie Lam’in İstifası için Toplandı!Göstericilerin daha sonra da Hong Kong polisinin karargahına yürüdükleri söylendi ki 12 Haziran’da göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullanan çevik kuvvet de öfkeli kalabalığın odakları arasındaydı. Yani Carrie Lam’in özür dilemesini ve tartışmalı iade tasarısının geri çekilmesini sağlayan protestocular, yaşanan gelişmelere rağmen durdurulamadı.

Hong Kong lideri halktan özür dilediği konuşmasında, tasarıyı ne zaman yeniden gündeme getireceklerine dair zaman vermese de öfkeli halkı yatıştırmayı başaramamıştı. Çünkü protestocular, tasarının askıya alınmasını değil teklifin resmen düşürülmesini istemişlerdi.

Gerekçeleri ise Çin’in geri kalanından bağımsız yasal bir sisteme sahip olan Hong Kong vatandaşlarının, iade tasarısının bölgenin özerkliğine zarar vereceği yönündeki korkularıydı.

 Carrie Lam’in İstifası İsteniyorDiğer taraftan son gösteri, Lam’in özrünün ardından protestocular tarafından hükümete sunulan ültimatoma cevap verilmemesinden sonra geldi. Ültimatomda, tasarıyı geri çekmenin yanında 12 Haziran’daki protestoların isyan olarak tanımlanmasının iptal edilmesi, tutuklanan göstericilerin serbest bırakılması ve suçlamaların düşürülmesi, polis vahşetine karşı soruşturma yapılması vardı. Listede Carrie Lam’in istifası yer almasa da bu, protestocuların süregelen isteği olarak görülüyordu.

Bugün meclis önündeki gösterinin barışçıl bir şekilde tamamlandığı belirtilirken, onlarca kişinin yaralandığı 12 Haziran gösterisindeki gibi olayların olmaması sevindirdi. Göstericilerden bazıları gazetecilere verdikleri demeçlerde, Carrie Lam ile bazı üst düzey Hong Kong yetkililerini ağır sözlerle eleştirdiler. Ayrıca pek çoğu istekleri yerine getirilene kadar gösterilere deva edeceklerini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu