Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hong Kong GSYİH’si 2Ç20’de %9 ile Küçülmeye Devam Etti

%8,3 küçülmesi beklenen Hong Kong ekonomisi, yılın ikinci çeyreğinde beklentileri aşarak %9 oranında sert daralmaya gitti.
Hong Kong GSYİH’si 2Ç20’de %9 ile Küçülmeye Devam Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin hükümeti ile bir yıldan fazla bir zamandır sorun yaşayan Hong Kong, coronavirüs salgınından diğer ülkelerle kıyaslama yapıldığında oldukça az etkilendi denebilir. Fakat buna rağmen salgını durdurmak amacıyla alınan önlemler, ekonomik faaliyetlere darbe vurdu.

Pandeminin yerel faaliyetleri olumsuz etkilemesiyle, yılın ikinci çeyreğinde gayrisafi yurt içi hasıla sert bir şekilde küçüldü.

Çarşamba günü yapılan açıklamaya göre, Hong Kong’un GSYİH’si yılın ikinci üç aylık döneminde %9 küçüldü.
Hong Kong Ekonomisi Daraldı
Kaynak: Trading Economics

Açıklanan bu veriler bir önceki çeyrekte %9,1 oranında küçülen ekonominin üzerindeki olumsuz etkilerin devam ettiğinin göstergesi oldu. Hatırlanacağı üzere Çin’in suçluların iadesi yasasına karşın Hong Kong’da aylarca süren protestolar düzenlenmişti. Yapılan eylemler ve hükümet karşıtı protestolar zaten ekonomiye darbe vurmuştu.

Üstüne bir de pandemi eklenince verilen hasar daha da büyük oldu. Yılın ikinci çeyreğinde özel tüketimde %14,5, mal ihracatında %2,1 ve ithalatta %6,8 oranında düşüş oldu. Öte yandan salgından ekonomik anlamda etkilenen kesime destek olmak için yapılan uygulamalar, kamu harcamalarını %9,6 artırdı.

Moody’s Analytics Hong Kong ekonomisinin ikinci çeyrekte %11,9, ING Bank %8, Bank of East Asia ise %9 küçüleceğini öngörmüştü. Ortalama beklenti ise %8,3 daralma olması yönündeydi.

Bir hükümet sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre Covid-19 pandemisinin ve zorlu dış koşulların Hong Kong ekonomisini olumsuz etkilemeye devam edeceği söylendi. Salgında 24 vatandaşını kaybeden Hong Kong’da vakalar son günlerde artışa geçmiş durumda.

Hong Kong Coronavirüs Tablosu
Kaynak: Worldometers

15 Şubat’tan bu yana rapor edilen verilere göre günlük en yüksek vaka 145 ile 27 Temmuz’da kaydedildi. Bu bakımdan ekonominin toparlanmasına dair beklentilerde de çok fazla iyimser bir tablo çizilmiyor.

Bu arada Avrupa Birliği (AB) Konseyi tarafından yapılan açıklamada, Hong Kong’a ilişkin bir sonuç bildirgesinin kabul edildiği bildirildi. Buna göre Çin’in onayladığı ulusal güvenlik yasasının etkilerine istinaden, Hong Kong’un destekleneceği söylendi. Söz konusu yasanın yakından takip edileceği ve birçok konuyu kapsayan tedbir paketinin devreye sokulduğu kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu