Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hollanda Ekonomisi 4Ç20 GSYİH’si ile 2020’de Tarihi Düşüşe İlerliyor

Hollanda ekonomisinin 2020’nin son çeyreğinde yüzde 0,1 daraldığı tahmin edilirken bunun 2020’de tarihi çöküş anlamına geleceği öngörüldü.
Hollanda Ekonomisi 4Ç20 GSYİH’si ile 2020’de Tarihi Düşüşe İlerliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Hollanda istatistik kurumu tarafından açıklanan ön tahmine göre ülke ekonomisi Aralık 2020’ye kadarki üç ayda çeyreklik bazda yüzde 0,1 küçüldü. Rakam yüzde 0,2’lik büyüme beklentilerinin altında geldi.

Son okuma, önceki üç aylık dönemde 7,8’lik rekor bir genişlemeyi ve ikinci çeyrekte yüzde 8,5’lik benzersiz daralmayı takip etti. Hanehalkı tüketimi daralmanın ana itici gücü oldu ve üçüncü çeyrekteki yüzde 8,9 büyümeye kıyasla yüzde 1,4 düşüş gösterdi.

Diğer olumsuz katkılar ise hem kamu harcamalarından hem de net ticaretten geldi.
Hollanda Ekonomisi 4Ç20 GSYİH
Kaynak: Trading Economics

Sabit yatırım üçüncü çeyrekteki yüzde 7,2’ye kıyasla yüzde 1,8 artış gösterdi. Üçüncü çeyrekteki yüzde 2,5 daralmanın ardından yıllık bazda ekonomi yüzde 2,9 küçüldü. ING’den Marcel Klok veriler üzerine dördüncü çeyrekteki negatif Hollanda GSYİH büyümesinin, 2020’de rekor düşüş anlamına geldiğini öne sürdü.

Hollanda’da kısıtlamaların sonbaharda artırıldığını hatırlatan ekonomist, GSYİH’deki düşüşe özellikle katkıda bulunan kalemin çeyreklik bazda %-1,4’te gerçekleşen hanehalkı tüketimi olduğunu belirtti.

Bununla birlikte hanehalkı tüketimindeki düşüşün ikinci çeyrekteki %11,3 gerilemeye kıyasla çok daha yumuşak olduğu çünkü online satışların zirve yaptığını aktardı.
Hollanda Hanehalkı Tüketimi Aralık
Kaynak: Trading Economics

Marcel Klok, GSYİH’de %-3,8’lik bir değişimle 2020’nin 2009’daki % 3,7’den sonra İkinci Dünya Savaşı sonrası en büyük düşüşün yaşandığı yıl olarak tarihe geçeceğini öngördü.

Bu arada Hollanda Maliye Bakanı Wopke Hoekstra Pazartesi günü CNBC‘ye verdiği demeçte, Avrupa ülkelerinin yaz aylarında aşıların artırılmasıyla “muazzam bir büyüme ivmesi” yaşayabileceğini söyledi. Avrupa Komisyonu’nun son tahminlerinden daha iyimser olduğunu da şöyle açıkladı:

“Benim görüşüme göre gerçekçi olmalıyız ancak komisyonun tahminlerinde olduğundan biraz daha iyimser olmak için de neden var. Çünkü Covid’in ilk dalgasından sonra gördüklerimize dönüp bakarsam, Hollanda’da ve diğer birçok ülkede de muazzam bir büyüme ivmesi gördük.”

Hoekstra, aşı seviyelerinin çok artmasıyla ve yazın başlamasıyla yavaş yavaş ama kesinlikle normale dönmek konusunda çok iyimser olduğunun altını çizdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu