Yatırım yapmaya başla!

Hindistan Yavaşlamayla Mücadele için Şüpheli GSYİH Rakamlarını Düzeltmeli

Verileriyle tartışmalara yol açan Hindistan’ın virüs kaynaklı ekonomik yavaşlamaya karşı koymak için şüpheli GSYİH rakamlarını düzeltmesi gerekiyor. Detaylar şöyle;
Hindistan Yavaşlamayla Mücadele için Şüpheli GSYİH Rakamlarını Düzeltmeli

Asya’nın üçüncü en büyük ekonomisi Hindistan, koronavirüsle mücadelede diğer ülkeler gibi düşük veriler açıklamaya devam ediyor. Bununla birlikte mevcut birçok tahmin, ülkenin 2020-2021’de 1979’dan bu yana ilk yıllık daralmasını kaydedeceğini gösteriyor.

RBI Başkanı Shaktikanta Das da tahminlerle uyumlu olarak Hindistan GSYİH büyümesinin 2020-2021’de negatif bölgede kalacağını açıklamıştı. Durum özetle bu şekildeyken Hindistan’ın Covid-19 çöküşünden kurtulmak için şüpheli GSYİH rakamlarını düzeltmesi gerektiği söylendi.

Quartz, Narendra Modi hükümetinin Hindistan’ın ekonomik büyümesini tahmin etme ve hesaplama konusunda oldukça şüpheli olduğunu ve pandeminin olayları daha da kötüleştirebileceğini yazdı.
Hindistan 2020 Mali Yıl %4.2 Büyüme
Kaynak: World Bank

Son iki mali yılda ekonomik büyüme rakamlarında pek çok değişiklik yapan ve tahminleri sık sık kaçıran hükümet, bu yıl koronavirüsle birlikte ek zorluk üstlenmiş oldu. Aracılık şirketi Ambit Capital ekonomisti Sumit Shekhar, hükümetin özellikle ülkenin Covid-19’u kısıtlamak için kilit altında olduğu Nisan ve Mayıs aylarında veri toplama ile mücadele etmesinin muhtemel olduğunu savundu.

Habere göre ekonomistler, hükümetin bu yıl Hindistan’ın gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) büyümesine ilişkin ilk tahminlerini 2019 ve 2020’deki gibi süsleyeceğinden emin. Zaten salgın sonrasında durum o kadar belirsiz ki Hindistan Merkez Bankası bile GSYİH’deki yavaşlamasını ölçemeyerek rakamın sadece negatif bölgede olacağını dile getirdi.

Hindistan’ın büyüme projeksiyonlarındaki belirsizliğin, hem hükümet hem de şirketler için büyük bir engel olabileceği çünkü politika kararlarının çoğunun bu tahminlere dayandığı aktarıldı.

Hint Büyüme Revizyonlar Sorun YaratacakSonuçta Başbakan Modi ülkeyi dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi olarak gösterirken Hindistan GSYİH rakamları tartışmalarla gölgelenmişti. Modi iddiasını desteklemek için GSYİH heseplama yöntemini 2015’de baz alınan yıl değiştirerek kullanmaya başladı. Hükümet, ülkenin GSYİH’sini hesaplamada daha önce hiç kullanılmamış tartışmalı bir veri seti içeriyordu.

Ayrıca geçen yıl, Nisan ve Aralık arasında, hükümet 2020 mali yılı için GSYİH büyüme tahminlerini birçok kez değiştirmişti. Sonuç olarak birçok uzman GSYİH sayılarının sık sık değiştirilmesinin şirketleri olumsuz etkilediğini ve zaman içinde iş güvenini azalttığına inanıyor. Dolayısıyla Hindistan’ın ekonomik yavaşlamaya karşı koymak için şüpheli GSYİH rakamlarını düzeltmesi gerektiği söyleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum