Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

En Büyük Teşvikler Arasındaki Hindistan’ın Paketi Göründüğünden Küçük

Fitch Solutions, Hindistan’ın Covid-19 paketinin göründüğünden daha küçük olduğunu söyleyerek dikkat çekici açıklamalarda bulundu.
En Büyük Teşvikler Arasındaki Hindistan’ın Paketi Göründüğünden Küçük
Son Güncelleme: 
Yorum

Toplam vaka sayısı bakımında 11. sırada yer alan Hindistan’da şu ana kadar 101 binin üzerinde vaka ve 3164 ölüm rapor edildi.

Hükümetin Covid-19’a yönelik ilan ettiği sokağa çıkma yasağı kapsamında milyonlarca kişi işsiz kalırken CMIE tarafından açıklanan verilere göre ülkedeki işsizlik oranı 17 Mayıs’ta biten haftada %24’te sabit kaldı.

20 Nisan’dan bu yana kısıtlamalardaki küçük gevşetmelerin işsizlik oranı üzerinde henüz olumlu bir etkisinin olmadığı ancak işgücüne katılım oranında yükseliş kaydedildiği aktarıldı.

Covid-19’a mücadele eden Hindistan, bu kapsamda büyük bir teşvik paketi açıklasa da Fitch Solutions paketin göründüğünden küçük olduğunu bildirdi.
Hindistan İşsizlik 17 Mayıs Haftasında %24
Kaynak: CMIE

Bugün araştırma kuruluşundan yapılan açıklamada Hindistan’ın duyurduğu 20.97 lakh crore seviyesindeki ekonomik paketin (265 milyar dolar) göründüğü kadar büyük olmadığı belirtildi. Ek uyaranın gerçek mali etkisinin GSYİH’nin yüzde 10’u iddiasının aksine sadece yüzde 1’i olduğunu öne sürdü. Başbakan Narendra Modi 12 Mayıs’ta GSYİH’nin yüzde 10’u seviyesinde 20 lakh crore (265 milyar dolar) değerinde bir teşvik açıklamıştı.

Hindistan’ın teşvik değerinin dolar cinsinden karşılığının Dünya Bankası verilerine göre Vietnam, Portekiz, Yunanistan, Yeni Zelanda ve Romanya gibi 149 ülkenin GSYİH’sinden daha yüksek olduğu söylenmişti.
Hindistan teşvik Pakistan Yıllık GSYİH %83
KAYNAK: WORLD BANK

Dünya çapında açıklanan teşvikler arasında en büyüklerden biri olan GSYİH’nin yüzde 10’u değerindeki paketin Pakistan’ın 322 milyar dolar civarındaki yıllık GSYİH’sinin yüzde 83’üne tekabül ettiği bildirilmişti.

Ancak Fitch Solutions, teşvik paketinin yetersizliğini şu ifadelerle açıkladı:

“Paket miktarının yaklaşık yarısı, daha önce ilan edilmiş olan mali önlemleri kapsıyor ve ayrıca Hindistan Merkez Bankası’ndan parasal teşviklerin tahmini ekonomik etkisini de içeriyor.”

Derecelendirme kuruluşu, Hindistan’daki COVID-19 krizinin ortasında merkezi hükümetin mali genişleme konusundaki isteksizliğinin 2020-21 mali yılı için yüzde 1,8 büyüme tahmininde önemli bir aşağı yönlü risk oluşturduğunu ekledi.

“Hindistan’ın ekonomik krizi, COVID-19 enfeksiyonlarındaki artış ve hem yurt içinde hem de dışında zayıf talep nedeniyle gittikçe kötüleşiyor. Etkili hükümet teşvikine yönelik her gecikmenin gerilemeyi sadece derinleştireceğine inanıyoruz ki bu da sonunda ekonomiyi sıkıntıdan kurtarmak için daha fazla harcama gerektirecek ve açığı daha da artıracaktır.”

Fitch Solutions’a göre yeni harcama GSYİH’nin sadece yüzde 1’ini oluşturacakken bu Hindistan’ın toplam merkezi hükümet COVID-19 mali yanıtını GSYİH’nin sadece yüzde 1,8’ine çıkartacaktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu