Yatırım yapmaya başla!

Hindistan Merkez Bankası 2019 Yılında Faizlerini 5. Kez Düşürdü!

Hindistan Merkez Bankası (RBI), 2019 yılı içindeki 5. faiz indirimini yaparak küresel yavaşlamaya önlem aldı.
Hindistan Merkez Bankası 2019 Yılında Faizlerini 5. Kez Düşürdü!

Hindistan Merkez Bankası (RBI), 2019 yılı içindeki 5. faiz indirimini bugün yaptı. Bu hamle, bankacılık sisteminin mücadele etmek zorunda kaldığı problemlerin arttığı ve ülkenin ekonomik büyümesinin daha ciddi bir şekilde desteklenmeye ihtiyaç duyduğu bir ortamda geldi.

Hindistan ekonomisinde görülen küresel yavaşlama sinyalleri bankayı böyle bir hamle yapmaya yönlendirirken, RBI tarafından yapılan açıklama doğrultusunda gösterge repo faizinin 25 baz puan düşürülerek %5.15 seviyesine çekildiği öğrenildi.

Hindistan ekonomisini agresif bir şekilde dengelemek için RBI tarafından atılan bu adım, bu yıl içinde yapılan beşinci faiz indirimi oldu.

Ekonomi Agresif DengelenecekBugün alınan söz konusu faiz indirimi kararında RBI Para Politikası Kurulu’nun (PPK) 6 üyesi indirimi desteklemekten yana oy kullandı. Bunlar içinde bir yetkili 40 baz puan indirimden yana oy kullandı.

Bir ankete katılan 39 ekonomistin büyük bir çoğunluğu bankanın 25 baz puan faiz indirimi geleceğini tahmin ediyor, bunlar dışındakiler ise 15-40 baz puanlık bir faiz indirimi yapılacağını düşünüyordu. Banka açıklamasında, büyümeye yönelik endişelerin iç talebi canlandırarak azaltılması için yeterli politika alanı olduğu duyuruldu.

RBI Başkanı Shaktikanta Das da benzer bir açıklamayı geçtiğimiz ay kaydetmiş, bankanın politika genişlemesi için gerekli alanı olduğunu söylemişti.

RBI Başkanı DasÖte yandan dünya genelinde küresel merkez bankaları ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının ekonomi üzerinde yarattığı olumsuz etkiler ve daha da kötüye giden küresel yavaşlamanın etkisiyle parasal politikasında genişleme adımları atıyor.

Ayrıca bugün IHS Markit tarafından Hindistan’da Eylül ayına ilişkin hizmet PMI ve bileşik PMI verileri açıklandı. Söz konusu veriler gerileme kaydetti ve 50 seviyesinin altında kalmayı sürdürerek ekonomide daralma sinyalleri verdi.

Endeks Ağustos’ta 52.4 seviyesinden 48.7’ye geriledi ve böylelikle 2018 yılının Şubat ayından bu yana en düşük seviyesini görmüştü. 2018 yılının Eylül ayında ise söz konusu endeksin seviyesi 50.9 idi.

Hindistan’da istihdam Ağustos’ta 52.6 seviyesinden 51.4’e düştü ve bu da 2019’un Haziran ayından bu yana kaydedilen en düşük seviye oldu. Bunun yanında ülkenin bileşik PMI verileri ise Eylül’de 49.8 olarak kaydedildi. Yeni siparişler yine bu yılın Haziran ayından bu yana en düşük seviyesinden 49.9’a geriledi. Bu da ekonomik daralma sinyali veren bir başka veri oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum