Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan İhracatı 2020’de Toparlanacak Ama Büyüme Bastırılmış Kalacak

Hindistan'ın ihracatının 2020'de büyüyeceği ancak büyüme hızının bastırılmış kalacağı söylendi.
Hindistan İhracatı 2020’de Toparlanacak Ama Büyüme Bastırılmış Kalacak
Yorum

Hindistan’ın ihracatındaki sürekli daralmanın önümüzdeki yıl durmasının muhtemel olduğu ancak artan korumacılık yüzünden belirsiz küresel ticaret durumu nedeniyle büyüme hızının bastırılmış kalacağı söylendi.

Hindistan Ticaret Bakanı Anup Wadhawan, ihracattaki mevcut yavaşlamanın temel olarak petrol ürünlerinde meydana gelen düşüşten kaynaklandığını bunun da toplam dış gönderilerin yüzde 13.42’sini oluşturduğunu söyledi. Bu düşüşün, ağırlıklı olarak ihracat değerini aşağı çeken petrol fiyatlarındaki düşüşten kaynaklandığını ekledi.

PTI’ya konuşan Wadhawan bununla birlikte elektronik ürünler, ilaçlar ve eczacılık ürünleri, organik ve inorganik kimyasallar gibi geleneksel olmayan emtia gruplarının ihracatındaki pozitif büyümenin, gelecekteki büyüme için iyiye işaret ettiğini aktardı.

Sonuçta Hindistan’ın ihracat artışı Ağustos 2019’dan bu yana, petrol, mühendislik, mücevher gibi kilit sektörlerdeki düşüşlerle negatif bölgedeydi.

Hindistan İhracatı Ağustos 2019 Negatif Bölgede Halı, hazır giyim, el dokuma ve deri gibi emek yoğun sektörler de ihracat büyümesinde düşüş kaydetmeye devam ediyordu. Dünya Ticaret Örgütü’ne (WTO) göre de küresel mal ticareti hacminin 2019’da sadece yüzde 1.2 artması bekleniyordu ki bu Nisan 2019’daki yüzde 2.6’lık tahminin çok aşağısındaydı.

Ancak 2020 yılında ticaret hacmindeki büyümenin yüzde 2.7’ye çıkacağı tahmin edildi. Apex ihracatçıları organı Hindistan İhracat Örgütleri Federasyonu (FIEO), yükselen korumacılığın belirsizliğe yol açması nedeniyle küresel durumun son derece zorlu hale geldiğini söyledi.

FIEO Genel Direktörü Ajay Sahai, küresel durumun 2020’nin ilk yarısında iyileşmesinin muhtemel olduğunu, bunun da Hindistan’ın ihracatı üzerinde olumlu bir etkisinin olacağını aktardı.

Hindistan Büyüme Bastırılmış“Küresel durum düzelirse, bu muhtemelen 2020’nin ilk yarısında olacak, önümüzdeki mali yılda (2020-21) ihracatta yüzde 15 büyüme bekleyebiliriz. İhracat gelecek yıl negatif bölgeden çıkacak, ancak büyüme oranı çift haneli olmayacak.” dedi.

Hindistan ihracatçılarının sipariş defteri pozisyonunun cesaret verdiğini ve yerel para biriminde daha az oynaklığın tüccarlar için olumlu bir faktör olduğunu da sözlerine ekledi. Sahai ayrıca bugün dünya ithalatının yüzde 50’sinin elektrikli ve elektronik ürünler tarafından oluşturulması nedeniyle Hindistan ihracatının, küresel ekonominin değişen ithalat kalıplarıyla uyumlu olması gerektiğini vurguladı.

Benzer görüşleri paylaşan Hindistan Dış Ticaret Enstitüsü’nden Profesör Rakesh Mohan Joshi, hükümet tarafından atılan adımların 2020 yılında ihracatın rekor büyümesine yardımcı olacağını dile getirdi. “Hindistan pazarlarının küresel pazarlardaki rekabet gücünü artırmak için yapısal reformlar yapılması gerekiyor” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu