Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Hindistan Hizmet PMI Verisindeki Büyüme 2021’in Başında Devam Etti

Hindistan'ın hizmet sektörü, Aralık ayından bu yana hızlanan yeni iş ve ticaret faaliyetin büyümesiyle Ocak'ta genişlemeye devam etti.
Hindistan Hizmet PMI Verisindeki Büyüme 2021’in Başında Devam Etti

Koronavirüs pandemisinde en çok ikinci vaka sayısına sahip olan Hindistan’da 11 milyona yakın kişi enfekte olurken, 155 bine yakın kişi hayatını kaybetti. Günlük vakalarda görülen azalmanın ve Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman tarafından açıklanan bütçenin ekonomik büyümeyi %8’in üzerine çıkarması tahmin ediliyor.

Bugün açıklanan Hindistan Hizmetleri Ticari Faaliyet Endeksi, Aralık ayındaki 52,3 seviyesinden Ocak ayında 52,8 seviyesine yükseldi.
Hindistan Hizmet PMI - Ocak 2021
Kaynak: Markit Economics

Mevsimsellikten arındırılmış veri, üretimde daha hızlı bir artışa işaret etti. Ancak manşet rakamı uzun vadeli ortalaması olan 53,3 seviyesinin altında kaldı ve ılımlı bir büyüme hızıyla tutarlı sonuç verdi. Daha yüksek ticari faaliyet bildiren şirketler ise daha fazla müşteri sayısı ve iyileşen talep koşulları hakkında bilgiler verdi. Yeni işler de Ocak’ta yükselirken, dört aylık bir genişleme dönemine işaret etti.

Ülkede ve dünyada aşı programının başlatılmasıyla çıktı için 12 aylık görünüme yönelik iyimserlik arttı. Ancak ihracat keskin bir şekilde daralırken istihdam daha da azaldı. Fiyat cephesinde girdi maliyetlerinde daha yavaş bir artış olurken, hizmetlerin sağlanması için alınan fiyatlar yeniden geriledi. Panelistlere göre; pazarlama çalışmaları, bazı kuruluşların yeniden açılması ve talebin güçlenmesi, satışlardaki artışı destekledi.

Yeni ihracat çalışmaları daha da azaldıkça yeni işlerdeki artışın iç pazarda yoğunlaştığını gösterdi. Geçen Mart ayından bu yana en yavaş gerilemesine rağmen daralmanın hızı keskin kaldı. Devam eden fiyat indirimi stratejileri, toplam yeni siparişlerin büyümesine yardımcı oldu. Ücretlerini düşüren şirketler, rekabeti yenme ve yeni müşteriler çekme çabalarından bahsetti.

Hindistan’ın Bileşik PMI Çıktı Endeksi ise Aralık Ayındaki 54,9 seviyesinden Ocak’ta 55,8 seviyesine yükseldi.
Hindistan Bileşik Çıktı Endeksi - Ocak 2021
Kaynak: Markit Economics

2021’in başında özel sektördeki ticari faaliyetler, üreticiler ve hizmet sağlayıcılar arasındaki büyümeyle birlikte belirgin ve hızlı bir şekilde genişledi. 55,8 seviyesine yükselen endeks, 53,9 olan uzun vadeli ortalamanın üzerinde kaldı.

Özel sektör şirketleri, yeni iş alımlarında art arda beşinci bir aylık artış kaydederken, genişleme oranı geçen Ekim ayından bu yana en güçlü seviyeye yükseldi. Mal üretici ve hizmet firmalarında büyüme hızlanırken, eski yükselişe öncülük etti. Ocak verileri, üretim ve hizmet kategorilerinde geniş çaplı bir istihdam düşüşüne de işaret etti. Özel sektör işleri, hafif bir hızda da olsa 11. ayda düştü.

Bileşik seviyedeki girdi maliyeti enflasyonu oranı, Aralık ayından bu yana çok az değişmiş ve dolayısıyla tarihsel standartlara göre yüksek kalmıştır. Toplam çıktı fiyatları ise önceki anket döneminde büyük ölçüde değişmeden Ocak ayında yükselmiştir.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum