Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan GSYİH’si %23,9 Gerilemeyle En Keskin Düşüşünü Kaydetti

Haziran çeyreği GSYİH verisi, bağımsızlıktan bu yana Hindistan ekonomi tarihindeki en kötü daralma oldu. Detaylar aşağıda;
Hindistan GSYİH’si %23,9 Gerilemeyle En Keskin Düşüşünü Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

Hindistan ekonomisi için beklenen gün nihayet geldi. Nitekim Hindistan, 31 Ağustos’ta açıklayacağı Nisan-Haziran çeyreğine ilişkin verilerle endişeleri artırıyordu.

Nomura Hindistan ekonomisinin Haziran çeyreğinde dip noktayı göreceğini belirtirken Barclays de söz konusu dönemde benzeri şekilde tarihi düşüşe işaret etmişti.

Hindistan’ın istatistik kurumu (NSO) tarafından bugün yapılan açıklamada Hindistan GSYİH’sinin Nisan-Haziran çeyreğinde yüzde 23,9’luk keskin bir düşüş kaydettiği bildirildi. Haziran çeyreği GSYİH verisi, 1947’deki bağımsızlıktan bu yana Hindistan ekonomi tarihindeki en kötü daralma oldu.

2020-2021 mali yılının ilk çeyreğini ifade eden Nisan-Haziran dönemindeki %23,9’luk daralma, 2019-2020 mali yılının ilk çeyreğindeki yüzde 5,2’lik büyüme ile kıyaslandı.

Resmi açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Covid-19 salgınının yayılmasını kontrol altına almak amacıyla, 25 Mart 2020’den itibaren insanların hareketine olduğu gibi gerekli görülmeyen ekonomik faaliyetlere de kısıtlamalar getirildi. Kısıtlamalar kademeli olarak kaldırılsa da ekonomik faaliyetlerin yanı sıra veri toplama mekanizmaları üzerinde de bir etki oldu. Yasal beyannamelerin doldurulmasına ilişkin süreler de çoğu düzenleyici kurum tarafından uzatılmıştır. Bu koşullarda, olağan veri kaynakları, mal ve hizmet vergisi, profesyonel kuruluşlar ile etkileşimler gibi alternatiflerle değiştirildi ve bunlar açıkça sınırlıydı.”

Hindistan Haziran Çeyreği
Kaynak: NSO

Düşüş, Hindistan’ın üç aylık rakamları yayınlamaya başladığı 1996 yılından bu yana ekonomi için en kötü negatif büyüme ve aynı zamanda büyük Asya ekonomileri arasında en kötü rakam oldu.

Koronavirüs krizinin ekonomik ve ticari faaliyet üzerindeki etkisini tam olarak yakalayan okuma, önceki çeyrekteki yüzde 3,1’lik genişlemeyle ve 30 Haziran 2019’da biten üç aylık dönemdeki yüzde 5,2 büyümeyle tam bir tezat oluşturdu. Bugünkü veriler ayrıca mevcut mali yılın ikinci çeyreğinde beklenen düşüşle teknik bir resesyonun başlangıcına işaret etti.

Ayrıca COVID-19 Hindistan’da dünyanın herhangi bir yerinden daha hızlı yayılıyor çünkü günlük hesaplamalar ABD ve Brezilya’dakileri neredeyse iki hafta boyunca aştı. Hindistan’da şu ana kadar 3.54 milyondan fazla vaka ve 63.498 ölüm rapor edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu