Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Hindistan GSYİH’si Aralık Çeyreğinde %0,4 Büyüdü

Hindistan, 2020’nin son çeyreği için gayri safi yurt içi hasıla büyüme verilerini açıkladı. Buna göre yıllık bazda yüzde 0,4 büyüme oldu.
Hindistan GSYİH’si Aralık Çeyreğinde %0,4 Büyüdü

2020’nin Temmuz-Eylül döneminde yüzde 7,5 daralarak ilk resesyonunu kaydeden Hindistan, Aralık çeyreği için gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) verilerini açıkladı.

Hindistan Bakanlığı Ministry of Statistics and Programme Implementation (MOSPI) tarafından yayımlanan raporda, GSYİH’nin Aralık çeyreğinde yıllık bazda yüzde 0,4 büyüdüğü bildirildi.

Rakam yüzde 0,5 yönündeki tahminlerin biraz altında kalsa da tarım sektörünün yüzde 3,9 ve imalatın yüzde 1,6 artmasıyla üç çeyrekteki ilk genişleme oldu. 2020/2021 mali yılı için daralma yüzde 7,7’den yüzde 8’e revize edildi.

Hindistan GSYİH Aralık Çeyreği
Kaynak: MOSPI

Sonuçta Hindistan ekonomisi art arda iki çeyreklik küçülmenin ardından teknik bir durgunluktan çıktı. Önceki çeyrekleri GSYİH verileri de revize edildi. Eylül çeyreği yüzde 7,3 küçülmeye Haziran çeyreği de yüzde 24,4 küçülmeye revize edildi.

Bu arada Asya piyasalarındaki negatif trendi izleyen Hindistan’ın S&P BSE Sensex Endeksi, küresel satışların ortasında düştü. Ülkenin merakla beklenen için gayri safi yurt içi hasıla verileri öncesinde kapanan endeks, 26 Şubat’ı yüzde 3,80 düşüşte tamamladı.

Gün içindeki hareket aralığı 48 bin 890 ile 50 bin 400 puan aralığı olan Sensex, en düşük seviyelerine yakın olarak 49,099 seviyesinde 1,939 puan düşüşle kapanış yaptı. Böylelikle 5 günlük performansı yüzde 3,52 kayba dönüştü. Yıl başından bu yana getirisi ise yüzde 2,82 seviyesinde.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum