Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Haziran Ayında En Yüksek Reel Getiri DİBS’ten Olurken, Dolar Yatırımcısı Kaybetti

Haziran ayında yatırımcısına en fazla kazandıran finansal enstrüman DİBS olurken, Euro ve dolara yatıranlar kayıp yaşadı.
Haziran Ayında En Yüksek Reel Getiri DİBS’ten Olurken, Dolar Yatırımcısı Kaybetti
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2019 – Haziran dönemine ilişkin finansal yatırım araçlarının getiri oranlarını yayımladı. Buna göre geçtiğimiz ay yatırımcısına en fazla kazandıran Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) olurken, en fazla kaybettiren ABD doları oldu.

Haziran’da en yüksek reel getiri hem yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde hem de tüketici fiyat endeksinde (TÜFE), DİBS’ten sağlandı.

En Çok DİBS KazandırdıSöz konusu dönemde DİBS, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %8,15, TÜFE ile indirgendiğinde ise %8,22 kazanç ile en yüksel reel getiriyi sağlayan yatırım aracı oldu. Geçtiğimiz ay Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde kazanç getiren araçlar ve oranları; BIST 100 Endeksi’nde %5,93, külçe altında %2,09 ve mevduat faizinde %1,48 olarak gerçekleşti.

Bu dönemde dolar %4,05 ile yatırımcısına en fazla kaybettiren araç olurken, onu %3,09 ile Euro takip etti. Haziran’da TÜFE ile indirgendiğinde; borsa %6, altın %2,15 ve mevduat faizi %1,54’lik getiri sağladı. Aynı şekilde ABD doları %3,99 ve Euro %3,03 ile en çok kaybettiren yatırım araçları olarak öne çıktı.

3 aylık değerlendirmeye bakıldığında en yüksek reel getiriyi külçe altın gerçekleştirdi.

3 Aylık Altın KazandırdıKülçe altın bu dönemde Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %5,22, TÜFE ile indirgendiğinde ise %8,43 ile en çok kazandıran finansal enstrüman olurken onu dolar ve Euro izledi. ABD doları Yİ-ÜFE’de %0,54, TÜFE’de %3,61, Euro ise sırasıyla %0,43 ve %3,5 oranlarında kazanç getirdi. Söz konusu dönemde en çok kaybettiren ise Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %12,36, TÜFE ile indirgendiğinde ise %9,68 oranlarıyla BIST 100 Endeksi oldu.

Altın altı aylık değerlendirmede de yatırımcısına en fazla kazandıran yatırım aracı olarak gerçekleşti. Külçe altın Yİ-ÜFE’de %10,26, TÜFE’de %13,49 oranlarıyla en yüksek reel getiriyi sağlayan finansal araçlar olurken, BIST 100 Endeksi her iki alanda da en çok kaybettiren araç oldu.

Külçe altın yıllık değerlendirmede de yatırımcısının yüzünü en çok güldüren yatırım aracı oldu.

Yıllık Altın KazandırdıYıllık bazda külçe altın Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %7,19, TÜFE ile indirgendiğinde ise %15,82 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiriyi sağlayan yatırım aracı olarak kaydedildi. Bu dönemde dolar sırasıyla %0,23 ve %8,30 oranında kazandırırken, Euro Yİ-ÜFE’de kaybettirdi, TÜFE’de %4,74 oranında kazanç getirdi. Yıllık bazda BIST 100 endeksi en çok kaybettiren yatırım aracı olurken, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %21,91, TÜFE ile indirgendiğinde ise %15,62’lik kayıp yaşattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu