Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’den Kayan Siparişlerin Etkisiyle Hazır Giyimciler İhracatta %10 Artış Bekliyor

Koronavirüs salgını nedeniyle Çin’de üretimin durması Avrupalıları Türkiye gibi alternatif ülkelere yöneltti. Tam kapasite çalışan hazır giyimciler bu doğrultuda ihracat hedeflerini yükseltti.
Çin’den Kayan Siparişlerin Etkisiyle Hazır Giyimciler İhracatta %10 Artış Bekliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en büyük tedarik merkezi olan Çin’de ortaya çıkan koronavirüs salgını küresel tedarik zincirini sekteye uğrattı. Uzmanlar en çok sıkıntının elektronik sektöründe yaşanacağını belirtirken diğer birçok alanda da farklı ülkelere doğru yönelim başladı. Türkiye‘de Şubat ayında hazır giyim ihracatında artış oldu. Avrupalıların siparişlerini Çin’den Türkiye‘ye kaydırmasıyla şubat ayında sektörde 1,52 milyar dolar ihracat yapıldı.

Sektör temsilcileri kapasitelerinin %85’e çıktığını fakat asıl etkinin Nisan ve Mayıs aylarında görüleceğini söyledi.

Hazır Giyim Siparişlerin bu şekilde artmaya devam etmesi halinde kapasitelerinin %100 artacağı ve dolayısıyla çift vardiya çalışmak zorunda kalacakları belirtildi. İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, bu yıl hazır giyim ihracatında %5-10 arasında artış beklediklerini söyledi.

Bunun değer bazında 2 milyar dolardan fazla artışa tekabül ettiğini belirten Gültepe Çin’den kayan siparişlerin etkisiyle fazla mesai çalışarak talebi karşılamaya çalıştıklarını aktardı. Hazır giyim alanında en çok ihracatı yapılan ürünler arasında çorap, iç giyim, pamuklu kumaş ve örme grupları yer alıyor. Mustafa Gültepe her ne kadar artan talep nedeniyle ihracatta hedeflerini yükseltseler de salgının Avrupa’da da yayılmasının kendilerini endişeye soktuğunu söyledi.

Son yıllarda hazır giyim ihracatının diğer sektörleri geri planda bıraktığını ve her yıl ortalama 15 milyar dolar net döviz getirdiğini açıkladı. Hedefleri arasında Türkiye’yi dünya moda endüstrisinde ilk üç sıraya yerleştirmek olduğunu söyleyen Gültepe, bu doğrultuda hazır giyim ihracatını 33 milyar dolara çıkarmak için çalıştıklarını sözlerine ekledi.

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz ise hazır giyimin yanında pamuk kumaş ihracatında da artış olacağını fakat net etkinin Nisan ve Mayıs aylarında görüleceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu