Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hazine Bakanı Albayrak Türkiye’nin IMF’ye İhtiyacı Olmadığını Yineledi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Ankara’da yaptığı basın toplantısında, büyüme konusunda ciddi bir risk görmediğini ve hedefleri tutturacaklarını, hiçbir şekilde IMF’ye ihtiyacımız olmadığını belirtti.
Hazine Bakanı Albayrak Türkiye’nin IMF’ye İhtiyacı Olmadığını Yineledi
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada İş Bankası’nın Hazine’nin malı olacağını ve gereken çalışmaların sürdüğünü belirtirken, son dönemde artan IMF iddialarına da son noktayı koydu. Uluslararası Para Fonu (IMF) defterinin bir daha açılmamak üzere kapandığını belirten Erdoğan’ın söylemlerine Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan da paralel açıklamalar geldi. Daha önce de benzer söylemlerde bulunan Bakan Albayrak, Türkiye’nin IMF’ye ihtiyacı olmadığını belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nin IMF’ye ihtiyacı olmadığını vurguladı.

Büyümede %2,9 hedefinin rahat tutturulacağını, toparlanma sürecinin beklediklerinden daha hızlı gerçekleştiğini söyleyen Albayrak, durumun seçimlerden sonra daha iyi bir hal alacağını dile getirdi. Albayrak, bütçe disiplini, enflasyonla mücadele ve cari denge gibi konulara dikkat çekerek, bunların çözümü üzerinde yoğunlaştıklarını anlattı.

Yıl sonunda cari dengenin 30 milyar doların altına ineceğini söyleyen Albayrak, bu konuda iyi bir noktaya geldiklerini, cari fazla vermeyi planlamalarının yanında tahvil piyasası, döviz kuru, CDS ve borsanın iyi durumda olduğunu ifade etti. 2008 yılında yaşanan krizden büyük bir ders çıkarıldığını, 31 Mart seçimlerinden sonra icra ve yapısal olarak çok daha iyi durumda olacağımızı aktardı.

Son dönemlerde Türkiye’nin finansal likiditeden aldığı pay oranının iyice küçüldüğünü söyledi.

Turizm ve ihracatın iki önemli kaynağımız olduğunu belirten Bakan Albayrak, ihracata dayalı bir büyüme hedeflediklerini ve büyüme konusunda ciddi bir risk görmediklerini söyledi. Ocak ayında gıda fiyatlarında son 20 yılın en büyük artışı gerçekleşmesi sebebiyle, önlemlerin alınmaya başlandığını, Hal Yasası ile tarladan sofraya kadar süren ekosistemin düzenleneceğini bildirdi.

Seracılıkta yeni seferberliklerin başlatıldığını belirten Albayrak, ülkemizin güçlü altyapısı sayesinde son dönemdeki krizden başarıyla çıktığını ve IMF’ye ihtiyacı olmadığını belirtti. Reel sektörün ve bankacılığın yakından takip edildiğini, BDDK’nın Ağustos’taki bankacılık sektörü ile ilgili kısıtlamaları kaldırmasına rağmen sektörün güçlü bir sermaye yeterliliğine sahip olduğunu anlattı. Sektörün hızlı bir geri dönüşe hazırlandığını ve kendi bilançolarını yöneteceklerini bildirdi.

Tüm büyük bankaların kredi maliyetlerinde son 3 ayda 10 puandan daha fazla iyileşme olduğunu belirtti.

Faizlerdeki iyileşmenin devam edeceğini dile getiren Hazine ve Maliye Bakanı, Merkez Bankası’na yönelik; “Herkes işini yapsın. Biz mali politikaları iyi yöneteceğiz. TCMB’nin elindeki data seti ve bağımsız yapısı göz önünde bulundurulmalı. Herkes konuşuyor bu konuda. Bir konsensus yok. Makro ve mikro gelişmeler TCMB’yi etkileyecektir.” yorumunu yaptı.

Son dönemde yapılan vergi indirimlerinin hem iç talepte hem de enflasyonda çok işe yaradığını, 2019 yılında çok daha kapsamlı bir vergi reformu için çalıştıklarını aktardı. Vergilendirmede küresel rekabetin göz önünde bulundurulması gerektiğini belirterek, teşvik ve destekler konusunda da çok iyi durumda olduklarını dile getirdi.

Berat Albayrak emeklilikte yaşa takılanların gündemlerinde olmadığını ifade etti.

Söz konusu çalışmayı ilgili bakanlıkların izlediğini fakat şu an böle bir gündemin olmadığını söyledi. 2019 yılının tamamında çok aktif bir Hazine borçlanma stratejisi olacağını belirten Albayrak, bankaların kredi maliyetlerinin düşmesine rağmen kredi potföylerinin neden artmadığına anlam veremediklerini, eğer kredi verme konusunda çekinceleri varsa kendilerine bildirmeleri gerektiğini söyledi. Halka açık şirketlerin bilançolarını ve maliyede performanslarını yakından takip ettiklerini, bankaların itibarı konusunda anket yaparak analiz ettiklerini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu