Yatırım yapmaya başla!

İran Dini Lideri Hamaney: “İran Cephesinde Kaybeden ABD Çökmeye Doğru Gidiyor”

İran’ın dini lideri Ali Hamaney, ABD ve İran arasındaki gerilim hat safhaya ulaşmışken çarpıcı şeyler söyledi. İşte o açıklamalar;
İran Dini Lideri Hamaney: “İran Cephesinde Kaybeden ABD Çökmeye Doğru Gidiyor”

İran’ın dini lideri Ali Hamaney, ABD ve Başkan Donald Trump hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ülkedeki Küresel Emperyalizme Karşı Milli Mücadele Günü isimli etkinlikler kapsamında Tahran’da konuşma yapan Ali Hamaney, Trump’ın dün manidar bir Twitter paylaşımıyla hatırlattığı İran yaptırımlarıyla ilgili dikkat çekici şeyler söyledi.

ABD ve İran arasındaki sorunları; “aramızda 40 yıldır süren problemler var” ifadeleriyle vurgulayan Hamaney, bu süre içerisinde ABD’nin İran üzerindeki 1979’daki İran İslam Devrimi’nden önceki hakimiyetini yeniden kurmaya çalıştığını ancak İran İslam Cumhuriyeti tarafından engellendiğini dile getirdi.

Binlerce öğrencinin karşısında konuşan Ali Hamaney; “dünya Trump tarafından alınan her karara karşı çıkmaktadır” dedi.

İran Dini Lideri Hamaney: “Dünya Trump’ın Her Hareketinin Karşısında”İran’ın en önemli lideri olan Ali Hamaney, geçen zaman içinde ABD’nin bertaraf edildiğinin üzerini çizerek bunun en açık kanıtını da “tüm hamleleri başlatan ancak amacına ulaşamayan taraf olması” sözleriyle ifade etti. Tüm bunların yanında Hamaney, 5 Kasım Pazartesi günü yürürlüğe girecek İran yaptırımlarından korkmadıklarını belli edercesine ABD yaptırımlarının İran’ın lehine çalıştığını bildirdi.

ABD’nin İran ekonomisini geride bırakma amacı taşıyan yaptırımlar sayesinde ülkenin kendi kendine yetecek bir ekonomi geliştirdiğini kaydetti.

İran Dini Lideri Hamaney: “İran Cephesinde Kaybeden ABD Çökmeye Doğru Gidiyor”Ve bu durumu; “İranlılar geçmiş yıllarda her şeyi ithal etmeye alışmıştı, ancak şimdi her şeyi üretmenin peşinde. Sonuç ABD’nin hedefinin tam aksi istikametinde oldu” diye konuştu. Uzlaşma ve müzakere ihtimaline de değinen Hamaney, “ABD çökmeye doğru gidiyor, herkes bunu bilsin, uzlaşma arayışında olanlar beyhude bir çaba içindedir” ifadelerini kullanarak ABD’nin diğer devletler gibi muamele görmek istiyorsa sultacılık arayışını bırakması gerektiğini belirtti.

Washington’un askeri ve ekonomik gücünün de zayıflamaya başladığını söyleyen Hamaney, ülkenin gidişatının iyi olmadığını aktardı.

İran Dini Lideri Hamaney ABD Trump Açıklamaları İlgili haberde, Trump yönetiminin Cuma günkü açıklamada yaptırımların yürürlüğe girmesiyle sekiz ithalatçı ülkenin geçici olarak İran petrolü almaya devam etmesine izin verileceğini duyurduğu hatırlatıldı.

Bu noktada, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo söz konusu 8 ülkeyi açıklamasa da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in Türkiye’nin istisna uygulanacak 8 ülke içinde olduğu bilgisinin Ankara’ya ulaştığını söylediği yazıldı. Hindistan Petrol Bakanı Dharmendra Pradhan da Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ülkesinin ve diğer önde gelen petrol ithalatçılarının ABD feragatlerinden faydalanacağını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum