Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrolün Varili 61 Doları Aşarken, Haftayı Kazançla Tamamlamaya Yöneldi

ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmasının Ocak ayında imzalanacağına kesin gözüyle bakılması piyasalarda iyimserliği artırırken, petrol fiyatları üçüncü haftayı da kazançla tamamlamaya hazırlanıyor.
Petrolün Varili 61 Doları Aşarken, Haftayı Kazançla Tamamlamaya Yöneldi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Çin ile süren ticaret müzakereleri neticesinde anlaşmanın Ocak ayının başlarında imzalanabileceğini söyledi. Şu an yalnızca yasal bir düzenleme süreci yaşandığını ve hemen ardından anlaşmanın imzalanacağını belirtti. Mnuchin’in bu kati sözleri piyasalardaki iyimserliği artırırken, petrol fiyatları üçüncü haftayı da kazançla tamamlamaya yöneldi.

Vadeli petrol kontratları New York piyasasında haftalık bazda %1,7 oranında artış gösterdi.

Petrol FiyatlarıGeçtiğimiz hafta ABD ham petrol stoklarının sürpriz bir şekilde 1,1 milyon varil düşmesine rağmen ham petrolün varil fiyatı dün 60 doların üzerinde hareket etti. Bu artışta piyasanın dikkatini akaryakıt stoklarındaki artışa çevirmeleri etkili oldu. ABD’de benzin stokları geçen hafta 2,5 milyon varil kadar artış gösterdi.

TSİ 10.30’da 61,09 dolardan işlem gören ham petrol, varil başında 61,19 dolara kadar yükseldi. 66,61 dolarda seyreden Brent petrol ise 66,69 olan gün içi en yüksek seviyeye yakın seyrediyor. Ham petrol bu haftanın başında iki ayın en uzun yükselişini gösterdikten sonra sakinleşse de haftanın son işlem gününde 61 dolar üzerinde kalmaya devam ediyor.

Teknik olarak 61,05 doların belirleyici seviye olduğu belirtiliyor. 59,50 dolar üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü hareket isteğinin korunacağı ve devamında 61,50 – 62,00 – 62,50 seviyelerinin görülebileceği yorumlandı.

JTD Energy Services Ltd.baş stratejisti John Driscoll, piyasalarda ticaret gelişmelerine dikkat çekti.

Petrol Fiyatları YükselişteDünyanın en büyük iki ekonomisi arasında bir buçuk yılı aşkın bir zamandır devam eden ticaret geriliminin artık biteceği beklentisi yatırımcıların tedirginliği kısmen azaltmış durumda. Ticaret iyimserliği petrol talep görünümü üzerinde de etken olurken, fiyatlar bu haftayı da kazançlı tamamlamaya hazırlanıyor.

Petrol Fiyatları ve Günlük Analizler için Tıklayın

Öte yandan JTD Energy Services stratejisti, anlaşmanın asıl etkilerinin 2020 yılının başlarında görüleceğini ifade ediyor. Fiyatların hem ticaret iyimserliği hem de stok düşüşü ile Cuma günü yatay seyrettiğini belirtiyor. 5 Aralık’ta Viyana’da düzenlenen OPEC toplantısında günlük üretim kısıntısının 500 bin varil azaltılması kararının ardından, fiyatlar ay başından bu yana yükseliş trendinde kalmaya devam ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu