Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Güven Endeksi Mayıs’ta İnşaat Sektöründe Yükseldi

Açıklanan son verilere göre Mayıs 2021 döneminde güven endeksi hizmet, perakende ticarette düşerken inşaat sektöründe arttı.
Güven Endeksi Mayıs’ta İnşaat Sektöründe Yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yılın beşinci ayına ilişkin sektörel güven endekslerini açıkladı.

Verilere göre Mayıs 2021’de güven endeksi hizmet ve perakende ticaret sektörlerinde düşerken inşaat sektöründe yükseldi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Mayıs ayında Nisan ayına göre hizmet sektöründe yüzde 1,1 ve perakende ticaret sektöründe yüzde 2,1 azaldı. İnşaat sektöründe ise yüzde 3,0 arttı.

Nisan’da güven endeksi hizmet sektöründe yüzde 2,0, perakende ticaret sektöründe yüzde 5,6 ve inşaat sektöründe yüzde 3,1 azalmıştı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Nisan’daki 103,3’ten Mayıs ayında 102,2’ye geriledi.
Sektörel Güven Endeksi Mayıs 2021
Kaynak: TÜİK

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre son üç aylık dönemde iş durumu alt endeksi yüzde 6,3 azalarak 96,7 oldu.

Son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep alt endeksi yüzde 2,2 düşüşle 100,9’a indi. Gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi alt endeksi yüzde 5,2 artışla 109’a yükseldi.

Perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 2,1 oranında azalarak 100,9 oldu. Perakende ticaret sektöründe Nisan’a göre son üç aylık dönemde iş hacmi satışlar alt endeksi yüzde 13,6 azaldı ve 101,0 oldu.

Mevcut mal stok seviyesi alt endeksi yüzde 3,5 artışla 90,8’e yükseldi. Gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi alt endeksi yüzde 5,9 artışla 110,9 oldu.

İnşaat sektörü güven endeksi Mayıs’ta yüzde 3,0 oranında artarak 79,6 değerini aldı.

İnşaat sektöründe Nisan’a göre alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksi yüzde 0,5 azalışla 74,5 oldu. Gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksi yüzde 6,3 yükselişle 84,7’ye çıktı.

İnşaat sektöründe Mayıs’ta girişimlerin yüzde 46,8’i faaliyetleri kısıtlayan herhangi bir faktörün olmadığını belirtti. Yüzde 53,2’si faaliyetlerini kısıtlayan en az bir temel faktör bulunduğunu bildirdi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum