Yatırım yapmaya başla!

Güneydoğu Asya’da Anlaşma Yapma Duyarlılığı için Görünüm Değişken!

Citi'nin üst düzey yöneticisi, ticaret gerilimleri ile jeopolitik gelişmelerin Güneydoğu Asya’daki anlaşma yapma duyarlılığının üzerinde baskı yaratmaya başlattığını açıkladı. Detaylar aşağıda;
Güneydoğu Asya’da Anlaşma Yapma Duyarlılığı için Görünüm Değişken!

Citi’nin ASEAN Güneydoğu Asya Uluslar Birliği Bölge Başkanı olan David Biller, ticaret gerilimleri ve jeopolitik gelişmelerin Güneydoğu Asya’daki anlaşma yapma duyarlılığının üzerinde baskı yaratmaya başladığını söyleyerek kısa vadeli görünümün düzensiz kaldığını söyledi.

Güneydoğu Asya’nın daha çok anlaşma için iştahını etkileyebilecek risklerden bazılarını da; “daha yüksek faiz oranları ve sermaye piyasalarındaki dalgalanma kaynaklı likiditenin azalması” sözleriyle ifade etti. Yine de Biller, mevcut durumun şu an için temeli etkilemediğini, işletmeler arası geniş duyarlılığın ihtiyatlı bir şekilde iyimser olacağını dile getirdi.

Biller faaliyetlere baktığında; piyasada çok sayıda küçük ve birçok büyük anlaşma olduğunu gördüklerini ancak ortalama büyüklükte anlaşmanın çok görülmediğini aktardı.

Citi Yöneticisi Piyasada Orta Ölçekli Anlaşma Yok Bu durumu Biller, şirketlerin yalnızca iyi bir değere sahip olduğu için başka şirketleri satın almadıklarını, bunun yerine uzun vadeli stratejilerini hesaba kattıklarını vurgulayarak anlattı. Ayriyeten gelecekteki anlaşmaların bugünün değerlemelere göre çok daha stratejik ve daha az fırsatçı olacağını öngördü.

Üst düzey bankacı konuşmasına, Güneydoğu Asya’nın birleşme ve satın alma görünümünün önümüzdeki 12 ila 18 ay boyunca değişken olabileceğini belirterek devam etti.

Anlaşma Yapma Duyarlılığı için Güneydoğu Asya’da 12 18 Ay Değişken Nihayetinde ABD ile Çin arasındaki ticaret gerilimi ve İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması gibi pek çok faktör, küresel ekonomi için tehdit oluşturuyordu ki bu da haliyle yatırımcı iştahını azaltıyordu. İşte bu noktada Biller de sermaye piyasalarındaki volatilite nedeniyle likiditenin azalması ve daha yüksek faiz oranları gibi risklerin bölgedeki yatırımcı iştahını etkileyebileceğini aktardı.

Hisse senedi piyasalarındaki son gerilemeye rağmen temelde değerlemelerin çok dolgun olduğunu ve bunun satıcıların taleplerini haklı çıkarmayı zorlaştırabileceği bilgisini de verdi.

Anlaşma Yapma Duyarlılığı için Güneydoğu Asya’da Görünüm Değişken!Diğer taraftan, ara seçim sonuçlarıyla birlikte 5,40 lira sınırıyla küresel piyasalarda düşüşe geçen ABD doları hareketinin bir başka endişe kaynağı olduğunu belirten Citi yöneticisi; “Doların yılbaşından bu yana önemli ölçüde güçlenmesi bölgeden birtakım potansiyel alıcılar için finansman maliyetini artırıyor. Bu da onların alım satın işlemlerini finanse etmelerini daha da zorlaştırıyor.” ifadeleriyle görüş bildirdi. Biller ayrıca değişken görünüme rağmen özellikle de tüketici, teknoloji ve telekomünikasyon gibi sektörlerde anlaşmaların devam edeceğini öngördü.

“Giderek daha fazla sınır ötesi faaliyet görüyoruz, bu trend yerel şirketlerin bölgeye açılma, bölgesel şampiyonların ise küreselleşmeye yönelmesini sağlıyor” diyen üst düzey bankacı, birleşme ve satın almalar için iyi bir rejimin bulunduğu Singapur’da yüksek değerlemelere rağmen daha fırsatçı işlem görmeyi beklediğini aktardı. Birkaç ay önce yeni bir başbakan seçmiş olan Malezya’nın anlaşma yapma aktivitesinde bir artış göreceğini, Endonezya’da ise azınlık odaklı halka arz öncesi özel pazar faaliyetlerinde artış beklediklerini kaydetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum