Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güney Kore Rusya Merkez Bankası’yla İşlemleri Yasakladı

Rusya’nın finansal sistemini hedef alan yaptırımlar sürüyor. Güney Kore’nin Rusya Merkez Bankası’na yönelik bugünkü kararı onlardan biri. Detaylar altta;
Güney Kore Rusya Merkez Bankası’yla İşlemleri Yasakladı
Yorum

ABD ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Rusya, Ukrayna’yı işgali nedeniyle birçok yaptırımla karşılaştı. Rusya’nın küresel Swift sisteminden çıkarılması yaptırımlar arasında öne çıkarken dün Visa, Mastercard ve American Express ülkedeki tüm operasyonlarını askıya aldı.

Savaş, bugün itibarıyla 12. gününe girerken Güney Kore, Rusya Merkez Bankası’yla tüm işlemleri yasakladığını açıkladı.

Güney Kore Rusya Merkez Bankası’yla Tüm İşlemleri Yasakladı

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamaya göre Rusya Merkez Bankası’yla tüm işlemler yasaklandı. Böylece Güney Kore, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle ülkeyi izole etme konusunda artan küresel çabaya katıldı.

Yapılan resmi açıklamaya göre Güney Kore, Rusya Merkez Bankası’nın wonda tuttuğu tüm varlıkları hareketsizleştirme ve kurumla işlemleri kesmeye karar verdi.

Rusya’ya yönelik yeni cezalar, Seul’un 1 Mart’ta yedi büyük Rus bankası ve Sberbank da dahil olmak üzere bağlı kuruluşlarıyla yapılan işlemleri yasaklama kararının ardından geldi.

Güney Kore Maliye Bakanlığı’nın bugün daha sonra ABD mali yaptırımlarıyla paralel ek yaptırımların kapsamı dahil olmak üzere ayrıntıları açıklayacağı bildirildi. Güney Kore Dışişleri Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada Rusya’ya verdiği destek nedeniyle Belarus’a karşı ihracat kontrollerinin uygulanacağını duyurmuştu.

28 Şubat’ta Kore hükümeti, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik silahlı işgalini şiddetle kınadı ve durumun barışçıl bir şekilde çözülmesi için Rusya’ya ihracat kontrol önlemleri almaya karar verdi. Bu bağlamda, Kore hükümeti dün Belarus’un Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline önemli ölçüde olanak sağladığı kararıyla Belarus’a karşı ihracat kontrol önlemleri getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu