Yatırım yapmaya başla!

Güney Kore, İran ile Karşılıklı Ticarette Won Kullanacak

Güney Kore ile İran yapacağı ticarette kendi para birimi wonu kullanma kararı verdi. Bu kararın ABD tarafında nasıl yankılar oluşturacağı merak ediliyor.
Güney Kore, İran ile Karşılıklı Ticarette Won Kullanacak

ABD’nin İran yaptırımları sonrasında diğer ülkelerin nasıl bir ticaret politikası izleyecekleri merak edilmişti. Hatta bu konuda ABD’nin İran ile ticarete devam eden ülkelere de yaptırım uygulayacağını söylemesi büyük bir kaosa yol açmaya başlamıştır. 5 Kasım tarihinde İran’a yönelik yaptırımların ikinci paketi uygulamaya alınmadan önce 8 ülkenin muaf tutulacağı haberleri, yurt içinde iyimser karşılanmıştır. Diğer ülkeler ise dolar yerine kendi paraları ile işlem yapma yolunu seçmeye başladı.

Seul, İran ile yapacağı karşılıklı ticareti ulusal para birimi olan Güney Kore wonu üzerinden sürdürme kararı aldı.

Güney Kore’nin haber ajansı Yonhap’ın ismi açıklanmayan diplomatik bir kaynağa dayandırdığı haberinde; Dışişleri Bakanı Yardımcısı Yun Kang-hyeon başkanlığındaki heyet, Cumartesi günü İran’ın başkenti Tahran’ı ziyaret etti. İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi başkanlığındaki heyetle bir araya gelen Yun ve beraberindeki heyetin görüşmesinde yaptırımlar ve muafiyet konusunda detaylar görüşüldü.

ABD 5 Kasım’da devreye giren yaptırımların ikinci aşaması kapsamında 50 İran bankası ile 700’den fazla şirket ve kişiyi yaptırım listesine ekledi.

ABD yönetimi; Türkiye, Güney Kore, İtalya, Yunanistan, Çin, Tayvan, Hindistan ve Japonya’ya 180 gün daha İran ile petrol ticareti konusunda muafiyet tanındığını duyurmuştu. Avrupa Birliği ise İran’a ticari ilişkilerini yürütmesi için yeni bir ticari mekanizma kurmaya yardım ederek, doları devre dışı bırakmak istemişti. İran’ın Irak ile arasındaki ticarette ise dolar bırakılarak, Euro ve riyal kullanılacağı duyurulmuştu.

Görüşmede, ABD’nin İran petrolüne yaptırımları ve Seul hükümetinin yaptırımlardan muafiyetinin ayrıntıları ele alındı.

Güney Koreli şirketlerin İran’a tıbbi ürünler, işlenmiş gıda ve ev aletleri gibi yaptırımlar dışındaki ürünlerin ihracatının devam edileceğinin İran tarafına bildirildiği söylendi. İsmi açıklanmayan kaynak, çelik ve otomobil parçaları dahil olmak üzere bazı ürünlerin ihracatının yaptırımlardan kötü etkileneceğini de dile getirdi.

Haberde; Tahran ve Seul’un İran Merkez Bankası’nın Güney Kore’deki Woori Bank ve Industrial Bank of Korea isimli iki bankadaki hesapları üzerinden Güney Kore’nin ulusal para birimi won ile ikili ticareti sürdüreceği, en dikkat çekici detay oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum