Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güney Afrika MB’ye Göre Ekonomi 3Ç20’de %45,2 Büyüyebilir

Güney Afrika Merkez Bankası, ikinci çeyrekteki daralmasıyla tartışma yaratan ekonominin üçüncü çeyrekte yüzde 45,2 büyüyebileceğini belirtti.
Güney Afrika MB’ye Göre Ekonomi 3Ç20’de %45,2 Büyüyebilir
Yorum

Merkez bankası tahminlerine göre, Güney Afrika ekonomisi üçüncü çeyrekte yıllıklandırılmış olarak %45,2 oranında büyüyebilir.

Bloomberg’in haberine göre Para Politikası Kurulu Perşembe günkü toplantısında, gösterge faiz oranını değiştirmezken gayri safi yurtiçi hasıladaki üç aylık değişim için bu tahmini kullandı.

Pretorya merkezli Güney Afrika Merkez Bankası, üçüncü çeyrek için büyüme tahmininin en az 30 yıldaki en büyük üç aylık artış olacağını ve bunun Haziran ayına kadarki üç ayda yüzde 51’lik rekor bir yıllık çeyreklik daralmanın üzerine gerçekleşeceğini söyledi.

Sonuçta Güney Afrika ekonomisi, yılın ikinci çeyreğinde GSYİH’sinde yüzde 51‘lik rekor bir daralma bildirmişti.
Güney Afrika
Kaynak: Güney Afrika İstatistik Kurumu

Sonrasında uzmanlardan gelen yorumlar, ikinci çeyrekteki yüzde 51’lik GYSİH düşüşünün gerçeği yansıtmadığını öne sürmüştü. Uzmanlar rakamın son derece anormal çeyreğin gerçekliğini yansıtmadığını öne sürerken bir tanesi şöyle konuşmuştu:

“Normal bir dünyada, GSYİH verileri dahil çoğu ekonomik verinin yıllık hale getirilmesini istiyoruz. Bunun başlıca nedeni, yıllık hale getirilmiş verilerin farklı zaman dilimlerinde toplanan verileri karşılaştırmamıza izin vermesidir. GSYİH verileri için durum açıkça budur.

Normalde bir çeyrekten diğerine, GSYİH verileri önemli ölçüde dalgalanmaz, bu nedenle yıllıklandırılmış veriler yararlı bir yaklaşımdır ve böylece GSYİH büyüme oranlarını karşılaştırabiliriz.

Ancak Covid-19 ve kilitlenmede olduğu gibi üç aylık verilerin çarpıcı bir şekilde dalgalanma gösterebileceği durumlarda tahmini yıllık hale getirmek için yapılan bu hesaplama son derece yanıltıcıdır. Çünkü bir kilitlemenin ekonomik etkilerinin ikinci çeyrekte olduğu gibi art arda dört çeyrek boyunca devam edeceğini varsayar.”

Sonuçta altı ay yürürlükte olan ülke çapında kilitlenme, Afrika’nın en sanayileşmiş ekonomisini 28 yılın en uzun resesyonuna itti.
Güney Afrika MB
Görsel Kaynak: Bloomberg

Kısıtlamalar 1 Mayıs’tan itibaren kademeli olarak hafifletildi ve bazı iş ve sektörlerin aşamalı olarak yeniden açılmasına izin verildi.

Koronavirüs pandemisinin iyileşmesi ve ilerlemesi konusunda çok fazla belirsizlik varken merkez bankasının en son tahminlerinin, seviye 1 kilitleme uyarısına geçişle ilgili doğru varsayımı birleştirdiği söylendi. Merkez bankası, ekonominin bu yıl yüzde 8,2 küçüleceğini tahmin ederken Bloomberg anketindeki medyan tahmin yüzde 8,5’lik düşüşe işaret etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu